
A gyógyíthatatlan betegség könnyen fertőzi a patásokat, és gyorsan terjed: bár embereket rendkívül ritkán támad, a vírus a mi testünkön, ruházatunkon is eljuthat az állatokhoz. Ezáltal a vadon élő, illetve a házi állományok is veszélybe kerülhetnek.
Ezért a legelők és állattartó telepek körül védőzónákat alakíthatnak ki, ami számtalan jelzett turistautat érinthet. A lezárások az Országos Kéktúra Balaton-felvidéki, Tapolcához közeli szakaszát szintén érinti.
Egyre több a lezárás, tilos belépni ezekre a területekre! A Magyar Természetjáró Szövetség alternatív útvonalakat javasol, ezeket az mtsz.org, a kektura.hu és a Természetjáró.hu oldalakon, illetve a Természetjáró appban találhatjuk.
Baranyában Április 7-től a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság ideiglenesen lezárja a Homokpuszta, a Cikta, az Üde rétek és a Borókás tanösvényeket, valamint az Ős-Dráva tanösvény egy szakaszát – áll az intézmény közleményében.
Jónás István
(1946 – 2025)
Nemrég kaptuk a szomorú hírt: eltávozott közülünk ismert és szeretett túratársunk, Jónás István. Pista 1981 óta volt szervezett természetjáró a Pécsi Orvos Egészségügyi Sportkör keretében, ahol a hegymászó szakosztály vezetője volt. Emellett a Mecsek Egyesületnek is tagja volt, a Magashegyi Osztály elnöke. Baumann József forrásépítő segítőjeként számtalan mecseki forrás vizsgálatában, tisztításában, karbantartásában és újjáépítésében működött közre, részese volt a forrásvédnök mozgalom megalakításának. Segédkezett az erdei emlékhelyek, keresztek felújításában, emléktáblák elhelyezésében, valamint a Balokány-liget megszépítésében is. Rendszeres résztvevője volt a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség által szervezett túráknak, ő maga is vezetett túrákat. Szívesen túrázott a Papuk hegységben is. A 2017-ben megrendezett dél-dunántúli régiós természetbarát találkozó programjának kialakításában az e hegységben szerzett tapasztalataival, a közös bejáráson adott útmutatásával is komoly segítőtárs volt. Erdei élményeit örömmel osztotta meg túratársaival érdekes beszámolókban, például a Mecsek Híradó oldalain is.
Különösen szerette és ismerte a vadvirágokat, túráin, erdei barangolásain elmaradhatatlan tartozék volt a nyakában lógó fényképezőgép. Gyönyörű képeit vetítéses előadásokon is bemutatta. Munkájáért a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség 2013. évi küldöttgyűlésén díszplakett elismerést kapott.
Önzetlen segítőkészsége, a természet iránti szeretete példaértékű volt. Szerény, barátságos egyénisége mindig hiányozni fog. Ég veled, Pista! Emléked megőrizzük.
Strasser Péter
Bizonyára sokan hallottatok a mecseki forrásvédnökökről. Ők azok akik a Mecsekben karbantartják a forrásokat. A forrásvédők csapatának alapítója tavaly sajnálatos módon meghalt. Az idei évben a forrásvédnökök a Mecsekegyesület-en belül újjáalakultak, és folytatják a források takarítását, karbantartását. Aki ebben szeretne részt venni az jelentkezhet a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen!
De én nem ebben kérem a segítségeteket. A forrás védnökséghez hozzátartozik a források nyilvántartása is. A Mecsekben nagyon sok a foglalt forrás, de van közöttük olyan amiről keveset, vagy semmit nem tudunk. Ezeknek a forrásoknak a felkeresésére kérlek benneteket. Az alábbi térképen ( a térkép ezen a linken is elérhető) található 58 forrásról igen kevés az információ. Ha arra jártok (vagy ha célzatosan arra túráztok ) segítsetek nekünk!
A kérésünk, hogy a forrásról készítsetek fényképeket. Nézzétek meg milyen forrásról van szó ( merítős, kifolyós, kút stb) Ha esetleg megtudjátok mérni a vízhozamát ( egy 1 literes edény, flakon mennyi idő alatt telik meg a vizével!) Az általunk megadott koordináta helyes-e?
Ezeket az adatokat kérjük a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre elküldeni!
Adok hozzá egy gpx fájlt (innen letölthető) akinek van gps-e vagy a telefonján olyan programja ami használni tudja ezt a fájlt!
Munkátokat előre is köszönöm:
Nagy Balázs