facebook_page_plugin

Fórum

.....a védett területeken szervezett természetjáró rendezvényekről

 

A BMTSZ Túravezetők Klubja 2025. március 18-án fórumot szervezett a Balokány-ligetben a Pepita Kultúrtér épületében, melynek témája a védettség alatt álló területeken szervezett természetjáró közösségi eseményekkel kapcsolatos törvényi háttér, a rendezvények szabályozása volt. A fórumon meghívottként részt vettek a Baranya Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály Természetvédelmi Osztály, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, a Mecsekerdő Zrt., a Biokom Kft. és a Magyar Természetjáró Szövetség képviselői.
A téma aktualitását az a – szövetségünkhöz is eljutott – információ adta, mely szerint természetvédelmi területeken nem csak a versenyszerű rendezvényeket (teljesítménytúrákat, túraversenyeket, tájfutó versenyeket stb., amikről eddig is tudtunk) kell előzetesen engedélyeztetni, hanem valamennyi közösségi rendezvényt (így pl. a nyílt túrákat is), akkor is, ha jelzett turistautakon vezetnek. Ennek értelmezésére, pontosítására hívta össze a BMTSZ elnöksége és a Túravezetők Klubja a fórumot, melyen a meghívott szakemberek mellett népes hallgatóság, sok egyesület képviselője is részt vett nem csak Baranyából, de Tolna vármegyéből is, illetve a fórumhoz online is lehetett csatlakozni.


Schóber József, a BMTSZ elnöke köszöntötte a megjelenteket, s bemutatta a meghívott vendégeket. Ezt követően az első tájékoztatóból gyakorlatilag választ is kaptunk a lényeges kérdésekre. A Kormányhivatal képviseletében Petroczki György Attila adott tájékoztatást a rendelkezésről.
Az 1996. évi LIII. törvény 38. § (1) bekezdés i) pontja alapján „védett természeti területen (így gyakorlatilag a Mecsek egészén) a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges különösen a közösségi és tömegsportesemények rendezéséhez, sportversenyhez, technikai jellegű sporttevékenység folytatásához.”
A jogszabály szövegének szó szerinti értelmezése alapján egy baráti társaság vagy egy iskolai osztály, mint közösség kirándulása is engedélykötelesnek tekinthető. Ez azonban nyilvánvalóan életszerűtlen és a jogalkotói szándékot sem tükrözi.
A Természetvédelmi Hatóság jogértelmezésében azon tevékenységek tekintendők engedélyköteles tevékenységnek, melyeket nyilvánosan (pl. internetes honlapon, facebook-oldalon, nyomtatott kiadványban stb.) meghirdettek, ezáltal bárki csatlakozhat hozzájuk, vagy ideiglenes infrastruktúra kiépítése (ellenőrző pontok, sátrak, hangosító eszközök, kemping asztalok-székek) szükséges a megvalósításukhoz. Ebbe a körbe tartozik a több napos táborozás, vagy egy esküvő lebonyolítása is.

 

 

A fentiek alapján a Természetvédelmi Hatóság nem létszám, hanem jelleg alapján tesz különbséget engedélyköteles és engedély nélkül végezhető közösségi események között.
Ennek megfelelően egy nem nyilvános (zárt körben szervezett), magán célú, infrastruktúrát nem igénylő túra (legyen az baráti kirándulás, osztálykirándulás, tanulmányi út) természetvédelmi engedély nélkül végezhető. Azonban egy nyilvánosan meghirdetett, bárki számára nyitott, közösségi célú, vagy infrastruktúrát igénylő túra (emléktúra, teljesítménytúra, tájékozódási túraverseny, futóverseny, rendezvény, stb.) természetvédelmi engedélyköteles.


Eljárási rend: az eljárás 500 fő résztvevőszám alatt ingyenes! Az engedélykérelmeket a Baranya Vármegyei Kormányhivatalhoz kell benyújtani, magánszemélyeknek lehet az ügyfélkapun, postai úton vagy e-mailben, egyesületeknek kizárólag elektronikusan a cégkapun keresztül.

A kérelemben a tervezett túra térképen ábrázolt útvonalát (képfájl, gpx formátum), a túra napját és esetleges pótnapját, valamint a várható résztvevők számát kell megadni. Az eljárás határideje 90 nap, de a Kormányhivatalnál igyekeznek a rendezvény dátuma előtt megküldeni az engedélyt. Egy eljáráson belül több túra is engedélyezhető.


Kérdésként felmerült, mi a helyzet akkor, ha pl. valamilyen oknál fogva elmarad a túra, és későbbi időpontban rendezik meg. Ez esetben újra engedélyt kell kérni, de célszerű az eredeti kérelemben „esőnapok, pótnapok” időpontjait is megjelölni, így azokra is meglesz az engedély az elsővel együtt. Kérdés volt továbbá, hogy hogyan lehet eljárni előre nem tervezhető időpontok esetében (pl. „bazsarózsa túra”, előre nem tudni, mikor virágzik, vagy „jégcsap túra” stb.). Ez esetben meg lehet jelölni egy tervezett időszakot (pl. május 1 – 31.), s ezen belül néhány időpontot a túrára.


Abban az esetben, ha a tervezett túra a védett területen más vármegyék területére is átvezet (ilyen lehet pl. a Kelet-Mecsekben Tolna), az engedélyezési kérelmeket a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz kell benyújtani.
Összegezve tehát: a nyilvánosan meghirdetett túrák – így pl. a BMTSZ honlapján az eseménynaptárban meghirdetett túrák – látszámtól függetlenül engedélykötelesek. A BMTSZ nyílt túra programjában meghirdetett valamennyi túra engedélyeztetését a BMTSZ elnöksége intézi.
Az engedélykérés mellett a túrákat célszerű az erdőgazdálkodónak is bejelenteni (Mecsekerdő Zrt., Biokom Kft.), hogy koordinálni tudják az egyes rendezvényeket, elkerülendő az ütközéseket (pl. a Pécsi Parkerdő frekventált helyein nagyobb csoportok egyidejű megjelenését).
A fórum további részében szó esett az erdő használatának szabályairól, a kerékpárosokkal és motorosokkal való találkozásokról és más hasonló kérdésekről, de ezek a természetjárók számára már ismert témák.

 

Strasser Péter