171. szám 2009. szeptember
Dunántúli Megyék Természetbarát Vezetőinek Találkozója
Abaliget, 2009. augusztus 21-23.
Újabb sikeres rendezvényt írhattunk be a Baranya megyei természetjárás krónikájába, melynek során szeretett Mecsekünk szépségét, egyedülálló kincseit mutathattuk meg, ezúttal a dunántúli megyék természetbarát vezetőinek.
Augusztus 21–23-ig 46 résztvevővel zajlott a találkozó: abaligeti bázishellyel, egész napos Jakab-hegyi tartózkodással, s autóbuszos túrával Orfű térségében.
Ezt a találkozót minden évben más megye természetbarát vezetői rendezik, s igyekeznek megyéjük természeti értékeit megmutatni vendégeiknek. Mi is így tettünk. A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség megbízásából a Mecsek Egyesület, élén Baronek Jenő ügyvezető elnök tervezte, szervezte a találkozót.
Augusztus 21-én délután Abaligeten, a Hotel Abaligetben vártuk vendégeinket. Szállást biztosítottunk még a Cseppkő Panzióban is.
Örömmel tapasztaltuk, hogy meghívásunkat elfogadta Szabó Imre, a Magyar Természetbarát Szövetség elnöke, környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Duró Imre a Magyar Természetbarát Szövetség igazgatója, Pusztay Sándor, a Természetbarát Turista Magazin főszerkesztője, valamint – Komárom-Esztergom megye és Vas megye kivételével – minden dunántúli megye vezetősége. A művészeti ágak egy-egy jeles képviselője is résztvevője volt találkozónknak: Kováts Kolos Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Állami Operaház Örökös tagja, a Mecsek Egyesület Örökös Tiszteletbeli Tagja, Debreczeni József publicista, politikai közíró és Császár Péter képzőművész. Meghívott vendégeink családtagjaikkal érkeztek és legtöbben a találkozó teljes időtartama alatt velünk voltak, bizonyítva ezzel azt, hogy jól érezték magukat.
Első délutáni programunk a Denevérmúzeumban zajlott. Itt dr. Iványi Ildikó, a Duna Dráva Nemzeti Park Igazgatóság nyugalmazott igazgatója, a Mecsek Egyesület alelnöke, Závoczky Szabolcs, a Duna Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója és Baronek Jenő, a Mecsek Egyesület ügyvezető elnöke fogadta a vendégeket. E sajátos, egyedülálló múzeumban Závoczky Szabolcs, a DDNPI igazgatója, e kiállítás megálmodója kalauzolta csoportunkat.
Ezután valamennyien a barlang előtt gyülekeztünk, mert első napi programunk itt folytatódott. Először Zalán Béla barlangász értő és érdekfeszítő vezetésével jártuk végig a barlangot. A Nagyteremben megtapasztaltuk a teljes sötétséget, majd barlangász barátaink fényjátékkal üdvözölték a látogatókat. Ezután itt következett a „hivatalos” megnyitó. Elsőként – házigazdaként – Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója mondott üdvözlő szavakat, majd Szabó Imre, a Magyar Természetbarát Szövetség elnöke köszöntötte a résztvevőket és a szervezőket. Tóth Klára, a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség elnöke a baranyai természetjárók és a Mecsek Egyesület tagsága, valamint a szervezők nevében mondta el, hogy örülünk, hogy megmutathatjuk „Kincses Baranyánk” értékeit, gazdagságából néhány nevezetességet, amelyek e pár négyzetkilométeren (Orfűtől Abaligeten át Kővágószőlősig) találhatók. A megnyitó igazi meglepetéssel is szolgált. E nagyszerű akusztikájú teremben Kováts Kolos énekelt a vendégeinknek. Csodálatos hangja elvarázsolt bennünket, akár a népdalokat, akár Sarastro áriáját hallottuk tőle. Igazi ajándék volt! S ezzel még nem volt vége „gazdagságunk” bemutatásának. Kifelé jövet, a „gyógyteremben” Ötvös Károlyné, a DDNPI Oktatási Csoport munkatársa vetített gyönyörű képeket szűkebb hazánk épített és természeti kincseiről.
Az estét az abaligeti Pajta Múzeumban töltöttük. A gazdag kiállítás megtekintése után Kutas László előadóművész könnyed dalai szórakoztattak bennünket. A szép nyári estén sokáig beszélgettünk még a csillagos ég alatt a ház hangulatos kertjében.
22-ére, szombatra egész napos szabadtéri programot szerveztünk, ezért nagyon örültünk, hogy derűs, szép reggelre ébredtünk. A DDNPI terepjárói „röpítettek” bennünket az erősen vízmosta, döcögős utakon a Jakab-hegy fennsíkjára. Merész tervünket valósítottuk meg: kis csoportokban végigjártuk a földsáncot, amely igazi kalandtúra volt, hiszen a sáncon egyenetlen talaj, kidőlt fák ágai, kiálló kövek nehezítették haladásunkat. Egy kis „félrelépés”-t nem számítva épségben, élményekben gazdagodva teljesítettük vállalásunkat. A sánc keleti oldalán haladva szép rálátásunk volt a városunkra, a Tubesre, a Sós-hegyre. Ahol a sáncot turistautak keresztezték, meg tudtuk mutatni a sánc szerkezetét, ill. egy helyen a kutatóárok is szemléltette a kereszt- és hosszmetszetet.
A zöld sávval jelzett útra érve igazi ritkaságot fedeztettünk fel vendégeinkkel: Császár Péter „failak”-ját. Ez, a fa ágai közé épített kis lak egy 2001-es alkotótábor során készült műalkotás. Az alkotó művész is vendégünk volt a találkozó ideje alatt, s itt, a fára épített „lak” alatt beszélt ennek az érdekes műfajnak a sajátosságairól, más munkáiról, terveiről.
Tovább folytatva utunkat, már a déli oldalon haladva tapasztaltuk meg, hogy a sánc itt szinte alig magasabb 1-2 m-nél, míg a keleti oldalon 6-8 m magasra is építették. Ennek az a magyarázata, hogy déli oldalról a szakadék miatt kevésbé volt támadható a vár.
A Zsongor-kőnél tartottunk hosszabb pihenőt. Vendégeink ámuló tekintetét látva biztosak lehettünk benne, hogy soha nem felejthető élményt kínáltunk számukra a csodálatos panorámával. Fényképezés, mondamesélés után újra felkapaszkodtunk a sáncra, s itt is megtapasztaltuk, hogy nyugaton is magas sáncot kellett építenie a kora vaskori népnek, hogy az a támadások ellen megfelelő védelmet nyújtson. A romos István-kilátón túlhaladva letekintettünk a halomsírokra, s északra, majd keletre fordulva gyönyörködtünk a szép tölgyes-bükkös erdőben. Az Orfűről jövő zöld sáv jelzésen tértünk vissza a fennsíkra.
Itt már finom illatok lengedeztek, két nagy bográcsban rotyogott a vaddisznópörkölt. A „logisztikai csoport” fiatal, készséges tagjai már meg is terítették a kolostor udvarán felállított asztalokat. Ebéd előtt még az is gazdagította élményeinket, hogy a pálos kolostorról, a pálos rend történetéről hiteles személy, Csóka János pálos szerzetes, házfőnök, prefektus, a Lyceum templom igazgatója beszélt. A lelkes fiatalember egyszerű, világos szavai, rokonszenves személyisége a pálos rend mai légkörét is közvetítették.
A Benczes Gábor által főzött, gazdagon ízesített vaddisznópörkölt Tátrai Bea finom salátájával fenséges eledelnek bizonyult, s a helyszín – a kolostor udvara – is hozzájárult, hogy az ebéd a biztosan megmaradó jó élmények sorába került. Egy kis beszélgetés, „árnyékkeresés”, majd erőgyűjtés következett a délutáni programhoz: gyalogosan leereszkedtünk a Babás-szerkövek, a Sasfészek és a Jubileumi kereszt érintésével Kővágószőlősre. A Jubileumi keresztnél még egy meglepetéssel szolgáltunk vendégeinknek: Börcsök Péter szépen hangzó hegedűjátéka a szikrázó napsütés és komoly meleg ellenére nagy tetszést aratott a hallgatóság körében.
A faluba leérve Sándor Tibor polgármester volt segítségünkre abban, hogy a templomot és az uránbányászati gyűjteményt megtekinthessük. Szakszerű tájékoztatása nyomán a falu mai életének örömeire, gondjaira is ráláttunk.
Utólag is jó döntésnek látszik, hogy a Jakab-hegyen töltöttük ezt a napot. A koravaskori földvár, amely a Kárpát-medence egyetlen ilyen épen megmaradt létesítménye, a Zsongor-kőről elénk táruló panoráma, a Remetebarlang, a halomsírok, a kolostorromok, a Babás-szerkövek, a Sasfészek, a Jubileumi kereszt bizonyította, hogy e pár négyzetkilométeren valóban igen sok érték, természeti, kultúrtörténeti érték halmozódott fel, amelyet érdemes megmutatni az ország távoli tájairól érkezett vendégeknek. Kattogtak a fényképezőgépek, készültek a videó-felvételek. E képek és emlékezetük segítségével magukkal vitték vendégeink e kincseket.
Este Tám László fotóművész vetítette szép képeit Baranyáról, Pécsről, földi és légi felvételekkel. E program és az éjszakába nyúló beszélgetés helyszíne a Cseppkő Panzió hangulatos sörözője volt.
Vasárnapra már csak délelőttre szerveztünk programot, ennek egy részét is autóbusszal valósítottuk meg. A Pécsi Többcélú Kistérségi Társulás volt a segítségünkre abban, hogy Orfűt bemutassuk vendégeinknek. Füke László közoktatási referens és dr. Harmat Béla címzetes főjegyző vezetésével meglátogattuk a Mecsek Házát, ahol a Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület fiatal, lelkes tagja szakszerű, érdekfeszítő kalauzolása nyomán megismerhettük e sajátos, egyedi épület funkcióját, bepillantást nyerhettünk a barlangászat izgalmas világába. Ezután a Vízfő-forráshoz sétáltunk, majd megtekintettük a Malom-múzeumot. Később rövid sétát tettünk a tekeresi főutcán, megtekintve a szépen rendbe hozott házakat, istállókat, majd az autóbusszal visszatértünk Abaligetre, hogy elkölthessük az utolsó közös ebédet. A Camping étteremben most is nagyon finomakat főztek és kínáltak nekünk, mint a három nap folyamán mindig.
Távozó vendégeink köszönő szavai, az utólag kapott elismerések, a három nap alatt kialakult és uralkodó hangulat azt bizonyítják, hogy fáradozásunk nem volt hiábavaló. Sikerült egy élményekben gazdag, látnivalókban bővelkedő, természetközeli programot összeállítanunk és megvalósítanunk. A szervezés nagy részét Baronek Jenő még megyei elnökként kezdte, majd a megyei szövetség megbízásából a Mecsek Egyesület ügyvezető elnökeként folytatta. A tőle megszokott igényességgel, körültekintéssel végzett munkája, a maximális „jólétről” gondoskodó igyekezete, a jól sikerült programok nyomán mindenki úgy vélte: nem lesz könnyű dolga Fejér megyének, ahol a következő évi találkozót szervezik.
Baronek Jenő a sikeres találkozó érdekében sok segítséget kért és kapott a Duna Dráva Nemzeti Park Igazgatóságtól, személy szerint Závoczky Szabolcs igazgatótól, a Baranya Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságától, személy szerint dr. Varga Tamás igazgatótól, a Mecseki Erdészeti Zrt.-től, személy szerint Káldy József igazgatótól, valamint a Pécsi Többcélú Kistérségi Társulástól, személy szerint dr. Schleich Mária irodavezetőtől, hogy csak a legfontosabbakat említsem. Baronek Jenő személyes segítőtársai a szervezésben és a programok megvalósításában a már említetteken (Tátrai Bea, Benczes Gábor) kívül Börcsök György, Pál Krisztina és Tóth Klára voltak.
Talán valamennyiünk nevében mondhatom: jó volt ennek a szervező csapatnak a tagja lenni! Úgy gondolom (a visszajelzések is igazolják), hogy egyetlen résztvevő sem bánta meg, hogy ezt a hosszú hétvégét Baranyában, azon belül is a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet e sajátos látványosságokkal gazdag területén töltötte. Fáradozásunkért kárpótolt minket a kitűnő hangulat, a vendégek – szemmel is látható – jó közérzete és köszönő szavai.
„És akkor már megérte!”
efghefghef
Július közepén hazaérkezett Kárpátaljáról az az „expedíció”, amely a Fekete-Tisza forrásának újjáépítésére szerveződött.
A tervezett munkáról Baumann József a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség közgyűlésén adott hírt 2009 februárjában.
A forrásépítés anyagi feltételeit a GEO-ENVIRON Környezetvédő Egyesület pályázati pénzből biztosította, kisebb részét adakozásból fedezték. Az adakozók között a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség 2009. évi közgyűlésén résztvevők is ott vannak. A komoly munkáról részletes beszámoló a Mecsek Egyesület 2009. évi évkönyvében lesz olvasható.
A forrás építői több szakmát képviseltek és több településről érkeztek. Az értékteremtő csapat baranyai tagjai: Baumann József, Horváth Péter Bruno, Kriston Barnabás, Stálenberger Tibor és Tasnádi János.
Ugyan az élménybeszámolók ideje még nem jött el, de az eddigi hírekből, képekből is látszik, hogy ez „Jó mulatság, férfimunka volt!”
Gratulálunk a részvevőknek és várjuk részletes beszámolóikat!
Az elismerésre méltó eseményről a Mecsek Egyesület honlapján is olvasható tájékoztatás (http://www.mecsekegyesulet.5mp.eu), és láthatók fényképek.
ËËËËËËËË
„ÖSSZEKÖTTETETT”
Régi tervünk valósult meg 2009 nyarán, amikor is elkészült a sárga sáv jelzésű, a Markó csárdától Bükkösdig vezető turistaút.
A Dráva TSE az előző években – az Ormánságban végzett turistaút-fejlesztési munkák során – felfestette a Mailáthpusztától kiinduló sárga sáv jelzést, mely egészen a 6-os főközlekedési út mellett található Markó csárdáig vezet. Az út folytatása is tervezett volt, ami most megvalósult. A Markó csárdától északi irányba vezet tovább a jelzés szántóföldek mellett Boda községig. A falun végighaladva nyugati irányba kanyarodik, és a szőlők közt – ahonnan szép időben gyönyörű kilátás nyílik déli irányba a Dráva síkjára és a távolabbi Papuk hegységre – egy völgybe tér, melyen délnyugati irányba halad tovább. A völgy nagyon romantikus, a benne haladó alig járt út egy patak mellett – néhol majdnem a mederben – vezet, s kb. 2 km után elérjük az egykori Botos-kúti erdészház helyét (a házra már csak néhány tégladarab, és egy csalános tisztás emlékeztet, no meg a bővizű forrás, melynek felújítását 2010-re tervezzük). Innen utunk északra fordul, és szép szálerdőben haladva, kissé emelkedve érünk fel egy napsütötte gerincre, melyen kb. fél óra alatt érünk Szentdomjánpusztára (ahol szebb napokat látott épületek romjait láthatjuk). Innen lejtmenet következik, és kényelmes úton érünk le Bükkösd község Szentdomján településrészére. Tovább már aszfaltozott úton mehetünk Bükkösdre, a jelzés Bükkösd vasútállomásra vezet. Az út teljes hossza kb. 15 km.
Ez az első turistaút, mely az Ormánságot összeköti a Mecsekkel – és közvetve a Zseliccel – így nyugodtan kijelenthetem: a baranyai turistaút-hálózatban „történelmi jelentőségű”, hiszen így az – eddig turistaút-hálózat szempontjából különálló – Ormánság–Villányi-hegység tájegység bekapcsolódott a Mecseken keresztül az országos turistaút-hálózatba.
Ajánlom bejárását minden természetbarátnak!
Pusztabányán a 2009. május 30-án a Zengővidék Hagyományőrző és Turisztikai Együttműködés által szervezett üveges hétvégén emlékkövet avattak. Az erdészeti műút mellett, az üveghutához vezető út elágazásánál felállított emlékkő az 1784–1805 között itt működő üveghutának állít emléket és annak a néhány lelkes embernek, akik a már-már elfeledett – a 18–19.században virágkorát élő – kelet-mecseki üvegkészítés hagyományát felélesztették, és tovább őrzik. Az emlékkövet a Kisújbányán élő Lakatos László szobrászművész készítette, kövestetői fonolitból.
Az emlékkő állítás Jegenyés János üvegtervező iparművész ötlete alapján az említett, több civil szervezetből álló hagyományőrző és turisztikai együttműködés lelkes munkájával valósult meg.
A Kelet-Mecsek hegyei közt, Pécsvárad, Mecseknádasd és Hosszúhetény erdejében a pécsváradi apátság és a pécsi püspökség birtokán több mint száz éven keresztül folyt üveggyártás. Német- és csehföldről érkezett munkások a 17. század végétől a 19. század elejéig négy üvegkészítő műhelyben, azaz hutában olvasztottak és fújtak üveget. Legkorábban a pécsváradi uradalom hutája épült fel a Réka-patak völgyében (a mai Réka kunyhó közelében). Jány (Giani) Ferenc pécsváradi apát adott megbízást a huta létesítésére, de csupán néhány évig működött (1698 és 1700). Röviddel felhagyása után létesült a pécsi püspök (Nesselrode Ferenc Vilmos) által alapított üveghuta a nádasdi erdőben, a mai Óbánya területén, melyet idővel másik kettő alapítása követett a szomszédos Hosszúhetény határában. Egyik a mai Kisujbányán, a másik a mai Pusztabányán. Amint egy huta felemésztette a környező erdőt, a termelés újonnan felállított üzemben, fában gazdag területen folyt tovább.
A Pécsi Püspökség üveghutái körül apró irtástelepülések jöttek létre, legelőször Óbánya, majd Ujbánya (Kisújbánya), végül Üveg Bánya Szállás (Pusztabánya). Óbánya ma is élő település, Ujbánya eredeti lakosságát elveszítette, ma Hosszúhetényhez tartozó üdülőfalu. (Az utóbbi években néhány család állandó lakosként telepedett le.) Üvegbánya a huta felszámolása után elnéptelenedett, épületei lassan összedőltek. Az erdőrész neve, ahol egykor az üvegolvasztó és a hutatelepülés létezett, így lett „ Pusztabánya – az elhagyott üveghutára utalva. A Réka-völgyi huta oly rövid ideig állt fenn, hogy itt nem keletkezhetett település, neve azonban fennmaradt, az üveghuta megszűnte után több mint száz évvel később is élt még a Réka-völgy másik elnevezés, a „Puszta Bánya völgy”.
Óbánya és Kisújbánya német neve (Altglashütte, Öreg-, vagy Ó-üveghuta, Neuglashütte, Ujüveghuta) híven őrzi a régi mesterséget és azt, hogy az itt működő hutáknak köszönhette létrejöttét. Felvetődik a kérdés, hogy a magyar neve miért bánya?
Néhány útikönyvben és a turista térképek hátoldalán szereplő ismertetőkben tévesen szerepel a fenti települések nevének eredete. Legtöbbször ezzel a mondattal találkozunk: „…az Óbánya nevet egy közeli szilikáthomok-bányáról kapta, amely az üveghutát látta el alapanyaggal”. Ez a névfejtés téves. A környéken soha nem bányásztak üveggyártáshoz szükséges homokot, azt távolabbi területekről (pl. a Zselicből) szállították, és a huta telepítés elsődleges szempontja a bükkfában gazdag erdőterület volt. A kemencék fűtéséhez és a hamuzsír készítéshez nagyobb mennyiségű fára volt szükség, mint az üvegkészítés alapanyagául szolgáló kvarchomokra. Néhány szekérnyi homokot könnyebben ideszállíthatták, mint a nagymennyiségű fát.
A bánya elénevezésnek más magyarázata van. A huta szavunk a német die Hütte szóból származik, amely magyarul kunyhót, a kohászatban kohót jelent. A 17–19. században „üveghuta”, „huta” szavak megfelelőjeként az üvegbánya, üvegcsűr, üvegesház, üvegolvasztó, üvegkészítő műhely, üveggyár kifejezéseket, illetve ezek latin (pl. vitriária), és német változatait is használták. A Dunántúlon közülük leginkább az üvegbánya elnevezés terjedt el. (A „banya” szláv eredetű szó, amely boltozott üreget, vagy kemencét jelent.) Innen ered a bakonyi Németbánya, Csehbánya és a mecseki Óbánya, Kisújbánya települések neve, valamint a „Pusztabánya”, amely elhagyott hutatelepülést jelent. Az üvegbánya elnevezést az ország más tájain nem használtak, az Északi-középhegységben a huta szó honosodott meg, pl. A Bükkben Óhuta, és Ujhuta, Zemplénben Óhuta, Középhuta és Újhuta helységnevekkel találkozunk.
A mecseki négy üveghuta hagyományán nem létesült modern üveggyár (mint például a mátrai Parádon, vagy a bakonyi Ajkán). Óbányán és Kisújbányán az egykori üveghuták összedőltek, az újonnan érkezett lakosság szétszedte, vagy köveit beépítette épülő házába. Míg a pécsváradi huta emléke már régen elenyészett, Óbánya és Kiujbánya régi lakói – akiknek ősei az üveghutánál dolgozhattak – jól emlékeztek a település létrejöttére. Pusztabányán nem alakult ki település az összedőlt épületeken, betemette a föld, benőtte a gaz, így maradhatott meg az utókor számára, a huta romjai megőrizték az üveggyártás emlékét.
Ez adott lehetőséget arra, hogy a hosszú hallgatás után a feledés csendjét néhány lelkes ember megtörje.
Az 1980-as évektől – elsősorban Jegenyés János üvegművésznek, Kárpáti Gábor régésznek és a Pécsi Üveges Találkozónak köszönhetően – feltámadt a kelet-mecseki üvegkészítés hagyománya. Megkezdődött a pusztabányai huta feltárása, amely igen jó állapotban maradt fenn. Az Országos Erdészeti Egyesület Pusztabányán megrendezett vándorgyűlése alkalmából a Mecseki Erdészeti Rt támogatásával az üvegolvasztó műhely mellett egy – a régi hutakemencére emlékeztető – rekonstrukció készült.
Ezt a hagyományt kívánta folytatni az említett egyesülés, amely – tervei szerint – évente szeretné megrendezi az üveges hétvégét. Első alkalommal 2008-ban rendezték meg. Ekkora készült el Hosszúhetényi Művelődési Házban az üveges kiállítás, amely szintén a keleti-mecseki üveges mesterségnek állít emléket. A kiállításon láthatók a pusztabányai huta feltárásakor előkerült üvegleletek is. Kisújbányán a faluházban állították ki Bakó László szobrász faragott üvegszobrait különös megvilágításban „Faragott Fények” címmel. Ma az óbányai faluházban látható.
Lang Ádám történésznek 2008-ban – szintén az üveges hétvégére – jelent meg az „Üveghuták a Kelet-Mecsekben” c. tudományos munkája, amely elsőként mutatja be a 17–19. századi kelet-mecseki üveghuták történetét. Olyan hiteles, alapos levéltári kutatómunka alapján készült könyv került kiadásra, ami a laikusok számára is könnyen érthető, amit mi természetjárók is örömmel forgathatunk és végre hiteles forrásból ismerhetjük meg a kedvenc mecseki falvaink történetét, és szerezhetünk hasznos ismereteken az ősi üveges mesterségről, a régi üvegolvasztó műhelyek működéséről, és hajdan itt élt emberek életéről.
Ez a kis írás is Lang Ádám könyvének felhasználásával készült. Szükségesnek tartottam közé tenni, hogy a sok félremagyarázás után végre a túravezetők is hitelesebben tudják tájékoztatni a túrák résztvevőit.
A 2009-es – második alkalommal megrendezett – üveges hétvége rendezvényeinek résztvevőjeként örömmel adtam hírt egy újabb civil kezdeményezésről, hagyományőrző rendezvényről, és egy új mecseki „bútordarabról” amely mellett majd túráink során gyakran elmegyünk.
HÍREK |
Pataki-forrás: az Óbányai-völgyben, a kék sáv jelzés mentén a Dr. Pataki József kulcsosház mellett található forrás zárt rendszerű, kifolyócsöves és névtáblával van ellátva.
Wein György-forrás: új arculatot kapott a Hidasi-völgyben lévő vízkilépés. Igaz, most csak kevés víz csorog ki a foglalatból, de a jéghideg vize felüdíti a szomjas vándort. A tájidegen műanyagcsövet alumíniumcsőre cseréltük, és szürke színű gránit táblát helyeztünk el a mészkőből rakott forráson. Az 1993-ban foglalt forrás Wein György geológusról (1912–1976) nevezték el, és most jött el az ideje, hogy a befejezetlen forrás elnyerje végleges formáját.
Horgász-forrás: az Orfű közelében a Herman Ottó-tó mellett található vízkifolyás új névtáblát, kifolyócsövet és egy „észak” jelet kapott. A forrás kútjának kitisztítása után a vízhozam tartósan 20-szorosára nőtt. (A forrás már éppen csak csepegett, most 5 literrel folyik percenként.)
Büdös-kút: egyhetes munkával elkészült Pécsvárad régi itatókútja. A felújítás során a régi kút téglaépítményét eredeti állapotában tudtuk megőrizni. Kitisztításra került a 2,5 m mély kút, melynek oldalába új névtábla és „észak” jel került. A bővizű forráskút vize most ismét a vályúba folyik.A források felújítását Biki Endre Gábor végezte, az anyagszállításban pedig a Mecseki Erdészeti Zrt. Pécsváradi Erdészete működött közre. A névtáblák és a források felújításához szükséges egyéb anyagok költségét a Mecsek Egyesület finanszírozta.
Rendezvények
¨ szeptember 5, szombat: „Mecsek 1800, Mecsek 23” teljesítménytúrák. R.: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület. Rajt: Zobákpuszta, erdészeti táborozóhely, 6.00-7.30. Cél ugyanott. Nevezési díjak: 700, ill. 500 Ft/fő. Információ: (70/563-5749, 30/993-8595, 20/310-5754.
¨ szeptember 6, vasárnap: „Baranya 50, 100” országúti kerékpáros teljesítménytúra. R.: DÖKE, Komló. Rajt: Komló, Eszperanto tér, 8.00-9.00 (100 km), 8.00-10.00 (50 km). Cél ugyanott. Nevezési díj: 600, ill. 500 Ft/fő (MTSZ tagsággal 100 Ft kedvezmény). Információ: Iván Attila ( 20/911-4050.
¨ szeptember 13, vasárnap: „Jó szerencsét 15” Bányász Emlék- és Teljesítménytúra. R.: Hétdomb Természetbarát Egyesület. Rajt: Komló, Muzeális Gyűjtemény (Városház tér). Cél: Komló, Bányász Emlékmű. Táv: 16 km. Nevezési díj: 450 Ft/fő (kedvezmények: MTSZ tagsági igazolvánnyal és Magyar Turista Kártyával 100 Ft, diák, nyugdíjas, családi, ill. MSTSZ tagsággal 50 Ft). Rajt: 8.00-10.00. Információ: Őri Zsuzsanna ( 20/367-6437; 20/260-7059. E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
¨ szeptember 17, csütörtök: „Örökségünk” – délutáni diskurzus a komló múzeumban.R.: Hétdomb Természetbarát Egyesület. Rozvány György: Más kultúra, más világ.
¨ szeptember 19, szombat: „Papi pipa 30” teljesítménytúra. R.: Dél-Zselic Természetbarát Klub. Rajt: Bükkösd, vasútállomás, 7.00-8.30. Cél ugyanott. Nevezési díj: 600 Ft/fő (MTSZ, MSTSZ, TTT tagsággal 500 Ft). Információ: Strasser Péter ( 72/256-508; 20/522-2953. E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
¨ szeptember 19-20, szombat-vasárnap: „elSant Őszi Kupa” tájékozódási hétvége. R.: Pécsi Orvos Egészségügyi Sport Kör; elSant Bt. Információ: Benczes Gábor ( 72/549-009; 30/957-3262.
¨ szeptember 26, szombat: „Elő a kerékpárral” kerékpáros teljesítménytúrák. R.: Fekete Bárány TE. Távok: 97 km; 57 km. Rajt: Pécs – Éger-völgy, Teca Mama Kisvendéglője, 10.00-11.00. Cél ugyanott. Nevezési díj: 500 Ft/fő (97 km); 400 Ft/fő (57 km). Információ: Dr. Szabó Péter ( 70/456-1379; Szabó László Attila ( 72/226-315.
¨ szeptember 26, szombat: „Esti Mecsek, Mecsek Éjszakai” teljesítménytúrák. R.: Fekete Bárány TE. Rajt: Pécs – Éger-völgy, Teca Mama Kisvendéglője, 18.00-19.00 (Esti Mecsek), 18.00-19.00 (Mecsek Éjszakai). Cél ugyanott. Nevezési díj: 400 Ft/fő, ill. 600 Ft/fő. Információ: Dr. Szabó Péter ( 70/456-1379; Szabó László Attila ( 72/226-315.
¨ szeptember 26, szombat: „Simics Tamás Emléktúra. R.: Fekete Bárány TE. A túrát a 97 km-es „Elő a kerékpárral”, ill. a Mecsek Éjszakai telejesítménytúrák együttes teljesítői teljesítik.
¨ október 3, szombat: „Szent Imre 10, 20” teljesítménytúrák. R.: Szent Imre Iskolai Sportkör, Siklós. Rajt: Máriagyűd, 7.30-9.00. Cél ugyanott. Nevezési díj: 600 Ft/fő (MTSZ, TTT, MSTSZ tagsággal, ill. diákoknak, nyugdíjasoknak és Magyar Turista Kártyával 500 Ft/fő). Információ: Pálinkás István ( 20/447-2141.
¨ október 3, szombat: „DÖKE 30, 15 – Gyalogolj az ötösért” teljesítménytúrák. R.: DÖKE, Komló. Rajt: Komló, Kodály Zoltán Általános Iskola (Templom tér 2.), 7.30-9.00 (30 km), 7.30-9.30 (15 km). Cél ugyanott. Nevezési díjak: 400, ill. 250 Ft/fő (MTSZ tagsággal és Magyar Turista Kártyával 50 Ft kedvezmény). Információ: Sásdi Viktória ( 30/210-4079; Hohmann Ferenc ( 20/447-1167.
NYÍLT TÚRÁK
► szeptember 12, szombat: Vajszló – Cseri-erdő – Kisszentmárton – Mailáthpuszta – Horgász-tó – Mailáthpuszta (16 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 7.15-kor (Harkányba az autóbusz 7.30-kor indul). Túravezető: Gida Tibor
► szeptember 19, szombat: 6-os út, Kulcsoscsárda – Bogád – Romonya – Ellend – Hásságy – Magyarsarlós – Nagykozár – Pécsújhegy (21 km). Találkozás a pécsi Budai állomás helyi autóbusz pályaudvaron, a 13-as busz megállójában 7.10-kor. Túravezető: Gőbölös István.
► szeptember 26, szombat: Bakóca – Alsókövesd – Kovács-domb – Szent István-kút – Szágy – Csepegő-kő – Szágy (15 km). Találkozás a godisai vasútállomáson 7.35-kor (Pécsről a vonat 6.43-kor indul). Túravezető: Schóber József.
► október 3, szombat: Pécsvárad – Zengő – Hosszúhetény (10 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 8.45-kor a 8-as kocsiállásnál. Túravezető: Kazal György.
A Hétdomb Természetbarát Egyesület nyílt túrája,
komlói kiindulással
A PTTE Vámos Mihály Túraszakosztály nyílt túrája
DDNPI rendezvények
A Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság rendezvényeiről információ kérhető, és a programokra előzetes jelentkezés a 72/518-221, 72/518-222, 30/377-3388, 30/405-4571 telefonszámokon, illetve a következő e-mail címeken: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. További információk a www.ddnp.hu honlapon találhatók.
► szeptember 5, szombat: Madárgyűrűzés Sumonyban. Maximális csoportlétszám 30 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! A helyszínről és az időpontról a jelentkezők a program előtt néhány nappal kapnak értesítést. Ingyenes program.
► szeptember 12, szombat: Boszorkánykonyha – bogyók, füvek a Mecsekben. Időtartam: 2-3 óra.Maximális csoportlétszám 30 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! A helyszínről és az időpontról a jelentkezők a program előtt néhány nappal kapnak értesítést. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► szeptember 15, kedd: Barlangász Klub. Tegzes Zoltán: Barlangkutatás az Abaligeti-karszton. Diavetítéses előadás. Helyszín: DDNPI Oktatási Központ, Pécs, Tettye tér 8. Időpont: 17 óra. Belépődíj nincs.
► Szeptember 19, szombat: „Magasszárú kocsord” túra (jelvényszerző túra). A túra hossza 7 km (Felsőszentmártontól a Dráváig és vissza), időtartama 4 óra. Találkozás: Felsőszentmárton, Templom tér. Indulási időpont: 10 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► szeptember 26, szombat: Török kori emlékek nyomában Pécsett – városnéző séta. Előzetes bejelentkezés szükséges! A helyszínről és az időpontról a jelentkezők a program előtt néhány nappal kapnak értesítést. Részvételi díj: 350 Ft/fő + belépők.
► október 1, csütörtök: Idősek világnapja a Pintér-kert Arborétumban. A séták időpontjai: 10 óra, 14 óra. Ingyenes program.
► október 3, szombat: Gombatúra a Zselicben. Találkozás: Lipótfa és Bánya között az erdészeti utak találkozásánál, a Gólya-völgyi tavak mellett 10 órakor. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► október 4, vasárnap: Állatok Világnapja – állatsimogatás és állatmegfigyelés kicsiknek. Helyszín, időpont: Nagydorog, állattartó telep, 9 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► október 6, kedd: DDNP Klub. Havasi Ildikó: Az ősember nyomában – barlangok Franciaországban. Diavetítéses előadás. Helyszín: DDNPI Tettye Oktatási Központ. Időpont: 17 óra. Ingyenes program.
Mecsek Híradó. A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség és a Pécs Városi Természetbarát Szövetség információs kiadványa. Szerkeszti: Strasser Péter. A közlésre szánt anyagokat minden hónap 20-áig kérjük a szövetséghez eljuttatni (7621 Pécs, Tímár u. 21.). (72/525–376 (napközben); 72/525–377 (ügyeleti időben). Fax: 72/525–377. Ügyeleti idő: kedd 16–18 óra.
Internet: www.baranyatermeszetbarat.hu; e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.