170. szám 2009. június-augusztus
2009. május 12-én Abaligeten a barlang előtt Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter – aki a Magyar Természetbarát Szövetség elnöke is – felavatta a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzetet. Az avató ünnepségre meghívást kaptunk, így Tóth Klára elnök, Lakatosné Novotny Sarolta és Rónaky Gizella elnökségi tagok, valamint jómagam képviseltük szövetségünket az eseményen.
Szabó Imre avató beszéde után köszöntőt mondott Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója és Kisfali János, Abaliget polgármestere. Az abaligeti iskolások műsora után a tájvédelmi körzetet jelző első táblát Szabó Imre és Haraszthy László szakállamtitkár helyezték fel.
Ezek után kötetlen beszélgetésekkel kísért állófogadásra került sor a barlang előtt felállított sátrak körül. A program további részeként a barlang nagytermében Nagy Gábor DDNPI osztályvezető mutatta be képeken a tájvédelmi körzet és környékének értékeit.
Az ünnepség zárásaként a Denevér tanösvényen tehettek sétát az érdeklődők, akiket Kulcsár Péter és Völgyi Sándor természetvédelmi őrök kísértek. Megtiszteltetés, hogy részt vehettünk ezen az ünnepi eseményen.
Szabó-Dalecker Ibolya
A Dél-Dunántúlból zöld szigetként kiemelkedő Mecsek hegység nyugati területe két fő részre az alapkőzet különbözősége miatt osztható. Délen a felszínen található legidősebb képződmény a felső permbe tartozó vörös homokkő, melyre az ún. főkonglomerátum rétegei települtek. Ebből fejlődtek ki a Jakab-hegyi vörös homokkő rétegei. E két kőzet erózióval szembeni eltérő ellenállásának köszönhetően alakultak ki a Jakab-hegy déli oldalán a népmondával is körülírt Babás-szerkövek. Lélegzetelállító kilátásban lehet részünk a Jakab-hegyi vörös homokkő egyik klasszikus feltáródásánál, a Zsongor-kőnél, ahová a korlátot a természetes sziklaalakzatra a Mecsek Egyesület helyezte 1891-ben. A Szuadó-völgyön húzódik keresztben az a határvonal, amelytől É-ra már triász-anizuszi mészkő az alapkőzet. E mészkő karsztosodásra hajlamos, így itt megcsodálhatjuk a felszíni (dolina, víznyelő) és felszín alatti (barlang, zsomboly) karsztformákat is. Az öt fokozottan védett barlang (Abaliget, Vízfő, Mészégető, Mánfai-Kőlyuk, Spirál-nyelő) között itt található a Mecsek legmélyebb barlangja is. A Spirál-nyelő patakos ága mintegy száz méterre halad a felszín alatt. E barlangok, üregrendszerek sajátos állatvilágnak biztosítanak menedéket. A rendszeres mecseki denevérgyűrűző táborok 23 faj (pl. kis- és nagy patkósorrú denevér, tavi denevér, vízi denevér, közönséges denevér) jelenlétét bizonyították a Mecsekből.
A téli pihenő nyugalmának biztosítása érdekében a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság egyik fontos feladata a barlangok szakszerű lezárása. Legnagyobb számban az Abaligeti-barlangban találkozhatunk e repülő emlősökkel, mely barlangot 1996 óta a DDNPI üzemelteti, így az idegenforgalmi célok mellett a természeti értékek (barlanglakó tegzesek, vakrákok, barlangi képződmények stb.) megőrzése itt is elsődleges szempont.
Ha a patakok a felszínen folynak, néhol meredek falú, vadregényes szurdokvölgyeket alakíthatnak ki. Ezekben a völgyekben kialakult növénytársulásokat a Mecsekben mecseki szurdokerdőnek nevezzük. Ilyennel találkozhatunk a Szuadó-völgyben is, ahol a Sárkány-szakadék 8-10 méteres vízesésének vízpárájában különböző páfrányok fejlődnek. A völgy hűvös mikroklímája azonban nem csak a díszes- és karéjos vesepáfrányoknak, gímpáfrányoknak kedvez, mellettük más jellegzetes szurdokerdei növényfaj verseng egymással a bükkök, hegyi- és korai juharok, magas kőrisek, hegyi szilek között beszűrődő kevéske napfényért. Így a nitrogénben feldúsult talajon hatalmas termetű erdei holdviolákat, turbánliliomokat és farkasölő sisakvirágokat csodálhatunk meg.
A Szuadó-völgy aljában találkozhatunk egy a Mecsekben egyedülálló társulással. A Vízfő-patak betorkollásánál egy pangóvizes területen égeres láperdő jött létre. Megőrzését segíti, hogy Magyarországon minden láp a törvény erejénél fogva védett. Azonban nem csak az erdőtársulások rejtenek kincseket. A Mecseket ÉNY-ról ölelő gyepterületek tájképi jelentőségük mellett a hegység élőhelyeinek változatosságát, értékét is mutatják. A Bükkösdi- és az Orfűi-völgy vízfolyásait kísérő sík- és dombvidéki mocsárrétek, magassásrétek egy sajátos életmódú, fokozottan védett madár egyre gyarapodó állományának adnak otthont. A nászidőszakban egész éjjel „fűrészelő” harist ritkán pillanthatjuk meg, könnyebb jellegzetes hangja alapján beazonosítani.
A kevésbé üde, domboldalakra felkúszó sík- és dombvidéki kaszálórétek is érdekes állatfajokat rejtenek. Nappal a fürjek pitypalattyolásától hangos a vidék és a figyelmes szemlélő a fűszálakon egyensúlyozó, röpképtelen szöcskefajokat is megfigyelhet. Az igen ritka magyar tarsza legerősebb hazai populációja a Mecsekben található, de előfordul itt a szintén védett kárpáti- és szerény tarsza is.
Az erdőirtások során az ember által kialakított gyepterületek a mai időkben újra magukra maradnak. Az Abaliget, Hetvehely és Bükkösd környéki lassan becserjésedő, beerdősülő legelőkön a növényvilág képviselői között is igazi kincsekre lelhetünk. Előkerült innen a fokozottan védett méhbangó, szép állományai vannak a tarka kosbornak, az őszi füzértekercsnek és a sajnos sokszor gyógynövényként gyűjtött, védett Szent László tárnicsnak.
Visszakanyarodva a Nyugat-Mecsek déli területeire, a homokkő felszínre, az alapkőzet hatására mészkerülő társulásokkal találkozhatunk. Talán a legérdekesebb közülük a Jakab-hegy egyik oldalvölgyében élő mecseki mészkerülő bükkös állomány, amely a Mecsek egyetlen vörös áfonya populációját rejti. A fehérlő vánkos mohák paplanai között sínylődő tövek a rossz környezeti feltételek miatt még soha nem teremtek. Említést érdemel még egy rendkívül ritka társulás: a mecseki rekettyés tölgyes. E mesebeli látványt nyújtó, bonsai-szerű állományt egyelőre sikerült megmenteni a cserkúti kőbánya terjeszkedésétől.
A Jakab-hegy elsősorban geológiai és kultúrtörténeti értékei miatt unikális. A korai vaskorból fennmaradt földvár (amely Európa második legnagyobb földvára) és halomsírok, az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok középkorban épült kolostorának romjai mind-mind érdekes látnivalót kínálnak.
A vadregényes Melegmány-völgyben kiválóan tanulmányozhatók a karsztjelenségek: víznyelők, töbrök, üregrendszerek (zsombolyok, barlangok) keletkeztek a triász kori mészkőben. A nagy számú barlang közül a Mánfai-Kőlyuk fokozottan védett. Leglátványosabbak azonban a felszíni karsztjelenségek: a patakok medrében az oldott mész újrakicsapódásának hatására képződött mésztufa-lépcsők, gátak, amelyek közül a legnagyobb a mintegy 6-8 méteres Melegmányi-vízesés.
A Kőszegi-forrás környékén található, az országos erdőrezervátum hálózatba tartozó öreg, sziklakibúvásos területen álló erdőállomány magterületbe tartozó részén semmilyen emberi tevékenység nem folytatható, teret engedve így a kutatási tevékenységeknek, vizsgálatoknak.
E vadregénye vidék megismerése érdekében érdemes felkeresni Abaligeten a cseppkőbarlangot, a Denevérmúzeumot és a Denevér Tanösvényt, Orfűn a Malommúzeumot és a Vízfő Tanösvényt, a Jakab-hegyen pedig a geológiai és kultúrtörténeti értékeket bemutató tanösvényt. A felsorolt természeti értékek indokolták, hogy hosszas előkészítő és egyeztető munka után 2009. április 25-én létrejött a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet, melynek avatására május 12-én került sor. A több mint tízezer hektáros védett terület továbbra is felejthetetlen sétákat kínál a természetjáróknak: tavasszal medvehagymáját, nyáron gombáját kínálja egy-egy család asztalára. A természetvédők reménye és elvárása szerint azonban hatékonyabban lehet majd fellépni a természetet károsítók, kirándulókat zavarók ellen és mind nagyobb területen lehet majd bevezetni a folyamatos erdőborítást biztosító, természetközeli erdőgazdálkodási módszereket.
kkkkk
Május 2-án 424 indulóval (50km: 86 fő, 30 km: 100 fő, 15 km: 238 fő) és több mint 50 fő rendező részvételével került megrendezésre a 26. „Mecsek 50” teljesítménytúra, valamint résztávjai 30 és 15 km-es távokon. A rajt-cél Zobákpuszta, Vargánya-tanya volt.
A résztvevők a Kelet-Mecsek legszebb helyein túrázhattak: jártak a Zengőn, Óbányán, Kisújbányán, Váralján, Szászváron és Püspökszentlászlón. Az "Egy hajóban Alapítvány" támogatta rendezvényünket, jóvoltukból a rajtban a résztvevők pogácsát fogyaszthattak reggelire.
A résztvevők többek között ezeket írták az „üzenő-falra” :
„Külön köszönet a finom házi lekvárért!”...
„…és a házi sütik is fantasztikusak voltak!”
„Köszönjük a három grácia kedvességét és a finom házi süteményét. Ui. a szilvalekvár se kutya!”
„Egyszerűen tökéletes volt a szervezéstől a süteményig. Köszönjük!”
„Már a lekváros kenyérért megérte!”
„Az egyik legjobb túra. A sütemények tekintetében pedig No.1.”
„Feljutás a Zengőre egyszerűen tökéletes volt, gratulálok a túrához. A diós patkó receptjét legközelebb leírom!”
„Keresi gazdáját egy darab fekete kisméretű kardigán, egy darab fekete sapka.”
A Mecseki Kóborlók Szakosztály megköszöni a segítséget annak a mintegy 40 főnyi barátnak, túratársnak, akik a túra megrendezésében segítséget nyújtottak. A túra teljesítőinek gratulálunk, jövőre is várunk szeretettel mindenkit.
Kiss Lajost köszöntöttük
Örömteli eseménynek adott helyet május 28-án a Büdös-kúti kulcsosház. Kiss Lajost köszöntöttük a 90. születésnapja alkalmából, amely május 25-én volt.
Ez volt az oka, hogy szépszámú sokaság gyülekezett az egész délelőtt szakadó eső után éppen felszáradó, de már ragyogó napsütésben pompázó ház teraszán. Régen látott kedves ismerősök, turistabarátok köszöntötték egymást, s a hamarosan megérkező ünnepeltet, Kiss Lajost. Közel negyvenen voltunk, de csak azért ennyien, mert többen nem fértünk volna el a tágas teraszon.
Kiss Lajos (többünknek Lajos bácsi) Baranya megye természetjáró történetének jeles alakja. Aranyjelvényes túravezető, I. osztályú tájékozódási versenybíró. Hosszú éveken át volt a megyében a technikai bizottság vezetője. E feladatát példás erőfeszítéssel, kreatív ötleteket megvalósítva végezte. Irányításával nemcsak karbantartották a Mecsek és környéke turista útjait, pihenőit, forrásait, hanem új utak, források, pihenők kialakítása is történt ebben a korszakban. Hogy csak egyet említsek: a Jakab-hegy derekában a délnyugati oldalon a Babás-szerkövekhez vezető piros háromszög jelzéssel ellátott turista út kivitelezése – Molnár Pista bácsi ötlete alapján – az ő és akkori segítőtársai nevéhez fűződik.
A mecseki kulcsosházak megteremtésében, működtetésükben, karbantartásukban óriási szerepe van Kiss Lajosnak. A Köves-tetői (azóta szállodává alakított, bővített) ház, a sasréti kulcsosház, a Gubacsos kulcsosház, a pusztabányai Betyár-tanya és a Koszonya-tetői kulcsosház kialakítása is az ő nevéhez fűződik, utóbbi háromnak gondnoka is volt. De gondozásba vett a Csengő-hegyen is egy elhagyott erdészkunyhót, rendbe tette és így bocsátotta a természetjárók rendelkezésére. Az utóbbi években a Koszonya-tetői ház gondnoka volt. E ház környékén alakította ki a Mecseki Erdészeti Zrt. az első „őserdőt” a Mecsek-hegységben. Ezt is óvta, vigyázta éveken át. Szívesen fogadta a házban a Mecsek, de a távolabbi országrészek természetjáróit egyaránt. Gyerekcsoportokhoz is türelmes, segítőkész volt. Sokat tanultak tőle azok, akik a közelébe kerülhettek.
Nagyon sokáig aktív tagja volt a DÉDÁSZ (azelőtt a Vasas Elektromos) természetjáró szakosztályának, rendszeres résztvevője a tájékozódási túraversenyeknek. A megye természetjáró életében jelen van a mai napig is, közgyűléseink, találkozóink aktív résztvevője.
Az országhatáron belül és kívül egyaránt sok természetjáró barátja, ismerőse van. Többször volt tagja a Magyar Természetbarát Szövetség külföldre utazó delegációjának. Nyitott, barátságos ember, aki mindenkit szeret, aki a természetet szereti. Évtizedeken át szervezett csoportokat a Szlovák-Paradicsomba, ahol vezetésével sokan ismerkedtek, majd visszatérő vendégei lettek e csodálatos természeti képződményekben gazdag hegységnek.
Nagyon gazdagnak tartja magát (annak ellenére, hogy vagyona nincs), mert ahogy „dicsekedni” szokott vendégeinek: „Enyém az egész Mecsek!”
Kiss Lajos több országos és megyei kitüntetés birtokosa. 90. születésnapja alkalmából a Magyar Természetbarát Szövetség elnöksége a Magyar Természetbarát Szövetség Örökös Tagjává választotta, a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség elnöksége pedig ARANYBAKANCS DÍJ-jal tüntette ki.
Büdös-kúton az ünnepi órákban többen is elmondták Lajos bácsit köszöntő gondolataikat. Emlékeket idéztünk, majd ünnepi asztalnál fogyasztottuk el a Baumann József és Ági által készített finom pörköltet. Jó volt együtt lenni ezekben az órákban! Egészséget, békességet, további örömöket kívántunk Lajos bácsinak, majd népdalokat énekeltünk a tiszteletére. A következő gondolatokat is igazán komolyan gondoltuk:
„Amennyi fűszál van a tarka mezőben,
Annyi áldás szálljon Kiss Lajos fejére!”
Hat fős csapattal vágtunk neki az újabb kihívásnak. A 30 km-t céloztunk meg. 7 órakor neveztünk Komlón, a Kenderföldi Általános Iskolában, így már az élbolyban megkezdtük a táv bejárását. A várost a Hosszúhetény felé vezető úton hagytuk el. Kakastelep, Zobákpuszta és Gesztenyés után már a Hidasi-völgy csodaszép környezetében „szedtük a lábunkat”.
Első ellenőrzési pontunk a Csurgónál volt. Zöld színű zsírkrétával jelöltük be ittlétünket az igazolólapon. Jó lett volna elidőzni kicsit ezen a kedves helyen, de tartani kellett a szintidőt. A teljesítménytúra már csak ilyen! Dögkút-tető volt a következő állomásunk, ahonnan csokit majszolva közelítettük meg Harácsmezőt, Farkas-árkot, majd a Vadvirág-forrást. Ez csak egy fakultatív kitérő volt, de nem tartottuk hiábavalónak ezt a kis csetlés-botlást a faágak és gyökerek között, hiszen egy igen szép környezetben lévő forrásról van szó. Ezután a Dobogón, Tolna megye legmagasabb pontján vettük elő igazolólapunkat, amelybe egy kék zsírkrétás X került. A sárga sáv jelzésű úton értünk a Vörösfenyő-kulcsosházhoz. Itt újabb kedves ismerősök fogadtak minket. Zsíros és lekváros kenyér, tea és friss forrásvíz volt a megterített asztalon. Nem akartunk sok időt eltölteni, de nem tudtuk abbahagyni az evést, olyan jól esett. Az ezt követő nagy emelkedő már kevésbé! De azért gyorsan leküzdöttük az akadályt és a Máré-várnál jóízűen kortyolgattuk el a kellemes hőmérsékletű almalevet. Eddigre már nagyon felmelegedett a levegő, minden folyadék életmentő volt.
A kis pihenő után megint hegymenet várt ránk, majd a Barna-kőnél újabb bélyegzésre került sor. A Völgységi-patakon áthaladva következett az utolsó erőpróba. Cseresznyákot elérve már láthatóvá váltak Szilvás lakóházai. Egyre izgatottabbak lettünk, hiszen nem sok időnk maradt ahhoz, hogy beérjünk szintidőn belül. Minden erőnket összeszedve követtük a sárga szalagokat, egészen a Bányász emlékműig, majd a kiindulópontunkig. 8 óra 55 perc alatt értünk vissza. Hát bizony nagyon kivette az erőnket a nagy szintkülönbség. Jól elfáradtunk! De az a hideg gyümölcsleves! Hmmm!.. Köszönjük komlói túratársainknak a szervezést, a sok finomságot és a kedvességüket!
Takácsné Jakabos Laura
ÑÒÑÒÑÒÑÒ
A 13-as szám nem hozott szerencsét
Május 16-án országos tájfutóverseny, gyalogos teljesítménytúra és a mi országúti kerékpáros teljesítménytúránk várta a Komlóra látogatókat. Erre a napra nagyon meleg időt jósoltak az időjósok.
Szervező társaimmal reggel 8 órától vártuk a Közösségek Házánál a vállalkozó kedvűeket. Előzetes megbeszélésünkön 50 főre számoltunk, aztán a végén 78-an vágtak neki a különböző távoknak (ez a hatodik alkalommal történt szervezésünk során rekordnak számít). Ebből 40 komlói, 20 pécsi volt, 18-an egyéb településről érkeztek (9 baranyai, 4 Tolna megyei, 1 Pest megyei és 4 Jász-Nagykun-Szolnok megyei). A legfiatalabb nevező 4 éves, a legfiatalabb saját kerékpáron teljesítő 9 éves, a legidősebb induló 69 éves. A 75 km-en 41, az 50 km-en 26, a 25 km-en 11 fő nevezett és egy fő kivételével mindenki teljesítette is a távot. Az egy fő K. Jani barátom, aki kihúzta magának a rajtlapok közül a 13-as sorszámút és ragaszkodott is hozzá. Elindult a leghosszabb távon, ami Komló – Zobákpuszta – Bonyhád – Mecseknádasd – Dombay-tó – Komló útvonalon kerülte meg a Kelet-Mecsek dombvonulatát. A 13-as szám nem hozott számára szerencsét, hiszen Szászvárt elhagyva kettős defektet kapott és jelezte nekünk, hogy feladja a túrát. A többiek viszont egészen jó eredménnyel tekerték le a kitűzött távot.
Szerintem a legszebb útvonal az 50 km-es volt. Komlóról felkapaszkodni a 150 méterrel magasabban lévő Zobákpusztára, majd legurulni a 9 km-re lévő Máré-csárdáig, már eleve szép látvány. Az Egregyi-völgy a Mecsek egyik legszebb része biciklizés szempontjából. Ezután a Zengő-kőig való felkapaszkodás a kacskaringós úton a tájvédelmi körzetben, néhol hűs árnyékban, szép környezetben újabb erőpróba. A látvány feledteti az emberrel a fáradtságot. Innen szinte gurul az ember több kilométeren át Pécsvárad központjáig, majd a Dombay-tó felé a régi 6-os úton megy a két kerék. Itt igaz, hogy nyitott a terep, de a szép táj hamar „legyűrhető”. Hosszúheténytől még egy kapaszkodó Zobákpusztáig és onnan vissza Komlóra és máris megvan az 1180 méteres szint. A rövidebbik táv Máré csárdáig ment és vissza. A 2 órás szintidő nem okozott gondot. A résztvevőknek tetszett az útvonalvezetés, és a szervező DÖKE nevében gratulálok minden teljesítőnek.
Naponta figyelem szövetségünk honlapját, olvasom a „HÍREK” rovatban megjelenő írásokat. A május 9-i „Gyöngyvirág-túráról” szóló leírást is élvezettel kezdtem el olvasni. A túrára 119-en (!) indultak el. Csodálatos: ennyi embert kicsábítani a természetbe, hogy – többek között – gyönyörködhessenek az egyik szép tavaszi erdei virágban! Aztán hamar rossz sejtelmeim támadtak, amikor a cikk írójának következő mondatát olvastam: „Ő (mármint a túra szervezője) garantálja, hogy nagy csokor gyöngyvirággal térünk haza.” Itt már rosszat sejtettem: ez lenne a túra célja?
Ezután az írás szerzője élvezetes, szép leírást ad a túráról, a Jakab-hegy nevezetességeiről. Majd a leírás vége felé következtek a számomra megdöbbentő mondatok: „Izgalommal vártam, hogy mikor érünk a gyöngyvirágos erdőbe.És aggódtam, hogy ennyi embernek jut-e a szépséges virágból? Jutott! Pillanatok alatt hatalmas csokrokat szedtünk. Nagyon élveztem!”
Nem akartam hinni a szememnek: igaz-e, amit olvasok egy „természetjáró” leírásában? Én 29 éve – mint pedagógus is – járom gyerekekkel az erdőt, figyeljük együtt és vizsgáljuk a természet szépségeit. Alapszabály: mi „vendégek” vagyunk az erdőben. Csodáljuk az erdőt, a növényeket, állatokat, de nem nyúlunk hozzájuk! Az erdő minden élőlényének (állatnak, növénynek) megvan a maga szerepe az erdő életében. A virág ott szép, ahol nyílik; letépve, otthon a vázában egy-két nap alatt elhervad. A lakások díszítésére termesztik a dísznövényeket (többek között a gyöngyvirágot), ezeket meg lehet vásárolni a virágboltokban. Szépek, és az otthon díszítésére valók. Az erdei virágok pedig az erdők díszítésére. Minden egyes leszedett virággal az erdő, az általunk csodált természet lesz szegényebb! A leszedett virágokból már nem lesz újabb gyöngyvirág! Az említett írásban szereplő gyöngyvirágos erdő milyen látványt, milyen élményt adhat már a később érkezőknek, miután közel 120-an „lelegelték”?
Az 1939-ben (!) megjelent „A Mecsek részletes kalauza” című útikönyvben érdekes szövegközti ábrákat láthatunk. A könyv 113. oldalán látható rajz egy vadvirágokat szedő embert ábrázol, aki előtt egy botjára támaszkodó turista áll, és figyelmezteti: „Tövén szép a vadvirág!” A figyelmeztetés, úgy tűnik, nem volt hatékony: mára már a hóvirág is védett lett! Vajon miért?
Végül az olvasott írás befejezése, amelyet írója a túrát szervező egyesület „szlogenjével” zár: „Csodálatos a világ! És egyre szebb lesz!”. Így???
A gyöngyvirág jelenleg nem védett növény. Így aztán lehet „hatalmas csokrokban” is szedni. Nem tudom pontosan, hol történt a szedése (valahol a Jakab-hegyen), de a történet érdekessége, hogy 2009. május 12-én (azon a napon, amelyen este olvastam az említett írást) létrejött a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet, tehát a továbbiakban ezen a területen már a gyöngyvirágot – és semmilyen más erdei virágot – sem szabad szedni. Így nő az esély, hogy valóban csodálatos lesz a világ! Így legyen!
Strasser Péter
Virágnéző túra az Ormánságban
Május 10-én egy napsütéses reggelen 9 óra tájban láttuk meg Baranyahidvég jellegzetes templomát, amely egy kanyar közepén magasodik ki a település házsorai közül. Harmincan szállunk le a buszról Pécsről, Komlóról, Siklósról és Máriagyűdről érkezve. A polgármester Bazsó József fogad minket és mondott néhány szót a falu múltjáról és jelenéről. Az egyébként ilyenkor zárva tartó kocsmát is kinyitják a kedvünkért. Megköszönve a szíveslátást, a zöldellő, sűrű Cseri-erdő mellett indulunk túránkra.
A zöld négyzet és zöld sáv turistajelzések találkozásánál elénk tárul Kisszentmárton látképe. Itt kerül a két falu temploma és az erdő sarka egy vonalba, ami érdekes látványt nyújt. A faluba érve balra fordulunk és meglátjuk a csodálatos utcaképet, rendezett házakkal és a mindkét oldalon végig ültetett sötét bordó levelű díszfák sorfalával. Természetesen itt is meglátogatjuk a kocsmát, majd a templomot. A Dél-Baranya Turistája túramozgalmat teljesítők pecsételnek. A Szatyor Győző által készített világháborús emlékmű előtt a helyi hagyományőrzők vezetője, Laci bácsi beszél a falu történetéről és jelenlegi szerepéről a kistérségben.
mocsári nőszirom
Tovább indulunk a zöld sáv turistajelzésen Attak felé a láperdőhöz. Kissé botladozunk a traktorral összejárt úton, majd később a vetés szélében, de ezt feledteti a látvány, amiért jöttünk. A láperdőbe mélyen belátni. Jól látszik a fák között a füves-sásos aljnövényzet, a fák tövében kialakult zsombékos és a köztük lévő nyílt víz. Meglátjuk a 15-20 centiméterrel a víz fölé magasodó békaliliomot. Sárga közepű, fehéres, világos lilás fürtvirágzatával szerényen húzódik meg a másik csoda, a harsány sárga virágú sudár és kihívó mocsári nőszirom mellett. Szerencsés időben jöttünk, hogy láthatjuk együtt virágozni őket. Sűrűn csattognak a fényképezőgépek. A Kelemenligeti-csatornánál pihenünk egyet, majd a régi TSZ betonútján begyalogolunk Mailáthpusztára. A volt határőrfaluban van a Dráva TSE kulcsos turistaháza, ahol már várnak minket. Gida Tibor elnök mutatja be a házat és kínál minket egy pohár finom máriagyűdi borral.
Túránkat a Bőköz tanösvényen folytatjuk. A kék körút turistajelzésen létesült tanösvény hat ismeretterjesztő táblával mutatja be a Dráva ökológiáját, növényzetét, állatvilágát. Utunk során megcsodáljuk a Dráva vad vízét és az ártéri erdő gyepei fölé magasodó ezüst hárs és nyár Nap felé fordított, csillogó leveleit. E csodás látványon némileg ront a szúnyoginvázió, de azért túléljük. A gólyahír sajnos már elvirágzott. A horgásztó mellett elsétálva érünk a Tó-büféhez. Itt érjük utol a csapat azon tagjait, akik a szúnyogok helyett inkább a büfé méltán dicsért, kiváló halászlevét választották. Jóllakottan, kipihenten fogadják a tanösvény-járókat. Azért egy rövid pihenővel egybekötött gyors kóstolóra nekünk a jut időnk, majd indulunk is tovább, mert az idő repül, a busz meg jön. A visszalévő hét kilométerre már csak két óránk van. A Kerek-tó, Szili-hát, Hétöles-tó, Szaporca, Kémes útvonal nyílt területen vezet. Az Ó-Dráva meder ugyan szép látványt nyújt, de az erőltetett menet a napon és a teli gyomor a csapatot kissé megviseli. Kitikkadva esünk be a szaporcai kocsmába. A harminc fős társaság kétharmadának szerencséje van. Ők a tömegközlekedés húzós árai miatt összeálltak és kocsival jöttek el Kémesig, majd itt szálltak buszra Hidvégig. Ezért úgy döntöttek, ők már ráérnek. A buszosoknak viszont egy gyors sör után még le kellett trappolni a maradék másfél kilométert Kémesig. Azért ők is kényelmesen elérik a buszt.
Összességében egy nagyon jó hangulatú, látványokban bővelkedő túrán vettem részt. A helyiek vendégszeretők, a vidék csodálatos. A túratársaknak köszönhetően én nagyon jól éreztem magam, bár az ellenkezőjét meg sem mertem próbálni, hisz én voltam a túravezető.
Rongyí
A Pilis hegységben jártunk
Kis csapatunk négy tagjával 2009. április hónap közepén öt napot tartózkodtunk a Pilisben. Személygépkocsival utaztunk Visegrádig, ahonnan csillagtúráztunk. Első nap Dobogókőre mentünk, ahol a 699 méteres magasságból gyönyörű kilátás nyílott a környékre. Megnéztük a Thirring-sziklákat, a Mária kegyhelyet, az Eötvös Loránd menedékházat és az azt körülvevő kopjafákat. Nem győztünk betelni a Dunakanyar látványával és a Börzsöny magas hegyeivel. Még ezen a napon Esztergomban is jártunk, ahol többek között a Bazilikát és a Mária Valéria hidat néztük meg.
Másnap Dömösről indultunk a Rám-szakadék „meghódítására”. Útközben láttuk a Szentfa-kápolnát, a közelben található és szépen kiépített Kaincz-forrást, amelynek mágikus erőt tulajdonítanak. A helyet „energia-helynek” is nevezik, melynek környékén rengeteg keleti virágot, fenyőfák különböző fajtáit telepítették. Ezután utunk neheze következett: elértük a Rám-szakadék bejáratát, és megkezdődött a küzdelem a vízzel, a sziklákkal, majd következtek a láncokba való kapaszkodások, és a két magas létrán való átkelés. Volt, ahol olyan magasan volt a lánc, hogy elérése bizony csak férfi társunk segítségével sikerült. Minden baj nélkül végigmásztuk a szakadékot, és már lefelé menetben jutottunk vissza kiinduló pontunkra, Dömösre, majd onnan autóbusszal szálláshelyünkre.
Harmadik nap a Pilis hegység legmagasabban fekvő településére, Pilisszentlászlóra utaztunk, ahonnan a piros sáv jelzést követve egészen Visegrádig gyalogoltunk. Végig az e településnél fakadó forrás völgyében haladtunk. Először a Szent László-, majd később az Apátkúti-völgyön a patakon többször átlépve mentünk a körülvevő sziklák és hatalmas bükkfák között. Ittunk az Alpár-forrás vizéből, majd sikerült megnéznünk a Berényi Miklós füvészkertet is. Ezután a régi vasút nyomvonalát követve értünk Visegrádra, ahol a Patak fogadóban elfogyasztottuk a jól megérdemelt estebédünket.
Negyedik nap a Visegrádi-hegységben „bolyongtunk”. Kívülről megcsodáltuk a Silvánus Szállodát, majd innen a Nagy-Villámra mentünk, ahol a Zsitvay-kilátóba nem tudtunk felmenni, mert még nem volt nyitva. A Mogyoró-hegyen láttuk a Vadaskertet, a Jura tábort, majd a Görgey-sétányon haladva a Fellegvárat is megnéztük. Bejártuk a várban lévő kiállításokat, tárlatokat. Innen a kilátás lenyűgöző: látható a Dobogókő, a Börzsöny hegyláncolatai, no és a Dunakanyar. A Salamon torony környéke a nyíló orgonáktól pompázott.
Ötödik nap ismét Pilisszentlászlóról indultunk, ahonnan a Lepence-patak völgyében lefelé haladva Lepencére értünk, ahol a patak a Dunába torkollik. Meredek lejtőkön ereszkedtünk többször is a völgyben a csúszós, köves úton. Nem sokan járják ezt a turista útvonalat, mert itt a természet szinte érintetlen, vadregényes. A völgyben surranó patak, a magas sziklák szinte félelmet „parancsolnak” az ide látogatóknak, mondván: itt csak vendégek vagyunk, s csak gyönyörködni szabad! Lepencére érve, igen meleg időben, még megtekintettük kívülről a királyi palota romjait, míg az altemplom részeit csak a rácson keresztül nézhettük meg.
Hatodik nap, hazafelé a zsámbéki templomromot néztük meg, amely 2003-tól látogatható csak. A látvány lenyűgöző volt; tervbe van véve a templom rekonstrukciója is. A Duna holtágában elterülő Fadd-Domborit is megnéztük, az üdülőhely még elég kihalt volt, de a víz sodrása és a benne lévő nádrengeteg már az éledő természetet jelezte.
A Pilisben 56 km-t tettünk meg, s 1250 m szintet „győztünk le”. Szép volt e tavaszi túránk, s rengeteg élményt szerezve tértünk haza.
Dr. Koncz Eszter
(Felhőtlenek)
HÍREK |
Rendezvények
¨ június 6, szombat: „2x100 km Baranyában” kerékpáros teljesítménytúra. R.: Pécsi Túrakerékpáros és Környezetvédő Klub. Rajt: Pécs, Széchenyi tér, 7.00-8.00 (100 km), 7.00-9.00 (200 km). Cél ugyanott. Nevezési díj: 600 Ft/fő. Információ: Keményfi Balázs ( 20/332-5000.
¨ június 13, szombat: „Bari 15, 2x15” teljesítménytúrák. R.: Fekete Bárány Természetjáró Egyesület. Rajt: Pécs, Éger-völgy, Teca Mama Kisvendéglője, 6.00-8.00 (2x15 km), 7.00-8.00 (15 km). Cél ugyanott. Nevezési díjak: 500, ill. 400 Ft/fő. Információ: dr. Szabó Péter ( 70/456-1379.
¨ június 13, szombat: „Mecseki hegyikerék” kerékpáros teljesítménytúra. R.: Pécsi Túrakerékpáros és Környezetvédő Klub. Távok: 50 és 30 km. Rajt: Pécs, Tettye vendéglő előtti parkoló, 8.00-9.00. Cél: Pécs, Éger-völgy, Teca Mama Kisvendéglője. Nevezési díj: 500 Ft/fő (MTSZ tagsággal és diákoknak 400 Ft). Információ: Poór Balázs ( 20/952-1143, Gábor Tamás ( 20/468-9263.
¨ június 20, szombat: Váraljai kuglóffesztivál; „Kuglófkereső teljesítménytúra és túraverseny”. R.: Völgység Turista Egyesület. Helyszín: Váralja, Ifjúsági Tábor. Rajt: 8.30-10.00 (teljesítménytúra, távok: 5-10-15 km), 8.30-10.00 (túraverseny). Nevezési díjak: 500 Ft/fő (teljesítménytúra), 600 Ft/fő (túraverseny). MTSZ tagsággal, ill. előzetes nevezéssel 100 Ft kedvezmény. Információ: Bischof Tamás ( 30/450-2439.
¨ július 25, szombat: „Hegymenet 55, II. Béla, Várad 15” teljesítménytúrák. R.: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület. Rajt: Pécsvárad, Fülep Lajos Művelődési Központ, 6.00-7.30 (Hegymenet 55, II. Béla), 6.00-8.30 (Várad 15). Cél ugyanott. Nevezési díjak: 700, 600 ill. 500 Ft/fő. Információ: (30/378-3599, 30/993-8595, 20/310-5754.
¨ augusztus 8, szombat: „Négy évszak 25, 15” teljesítménytúrák. R.: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület. Rajt: Pécs, Istenkúti Közösségért Egyesület Háza (Fábián Béla u. 7.). Cél ugyanott. Nevezési díj: 500 Ft/fő. Információ: (70/563-5749, 30/993-8595, 20/310-5754.
¨ augusztus 15, szombat: „Mecsek 600-as csúcsai, Mecsek 35, Tubes 20” teljesítménytúrák. R.: Erdők Népe Természetjáró Egyesület. Rajt: Cserkút, Művelődési Ház, 5.00-8.00 (Mecsek 600-as csúcsai, Tubes 20); Dömörkapu, 7.00-12.00 (Mecsek 35). Cél: Dombay-tó (Mecsek 600-as csúcsai, Mecsek 35); Dömörkapu (Tubes 20). Információ: Kirch Szilárd ( 30/302-4971.
¨ augusztus 21-23: Dunántúli Természetbarát Vezetők Értekezlete. R.: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség. Helyszín: Abaliget. Információ: Baronek Jenő ( 72/259-345.
¨ augusztus 29, szombat: „Kelet-mecseki Barangolások” teljesítménytúra. R.: Pécsi Vörös Meteor SK Természetbarát Szakosztály. A túra során 5, illetve 3 kulcsosházat kell felkeresni tetszőleges útvonalakon (távok: kb. 28, ill. 16 km). Rajt: Zobákpuszta, Gyopár kulcsosház, 6.00-10.00. Cél ugyanott. Nevezési díj: 400 Ft/fő. Információ: dr. Gundrum Károly ( 72/315-641; Kazal Márton ( 20/979-7254.
¨ szeptember 5, szombat: „Mecsek 1800, Mecsek 23” teljesítménytúrák. R.: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület. Rajt: Zobákpuszta, erdészeti táborozóhely, 6.00-7.30. Cél ugyanott. Nevezési díjak: 700, ill. 500 Ft/fő. Információ: (70/563-5749, 30/993-8595, 20/310-5754.
¨ szeptember 6, vasárnap: „Baranya 50, 100” országúti kerékpáros teljesítménytúra. R.: DÖKE, Komló. Rajt: Komló, Eszperanto tér, 8.00-9.00 (100 km), 8.00-10.00 (50 km). Cél ugyanott. Nevezési díj: 600, ill 500 Ft/fő (MTSZ tagsággal 100 Ft kedvezmény). Információ: Iván Attila ( 20/911-4050.
NYÍLT TÚRÁK
► június 6, szombat: „Irány Dél”. Útvonal: Siklós – Egyházasharaszti – Old – Kásád – Beremend (22 km). Találkozás a siklósi buszpályaudvaron 8.00-kor (Pécsről az autóbusz 7.00-kor indul). Túravezető: Újságh Zsolt.
► június 13, szombat: Magyaregregy – Szalatnak – Köblény – Vékény (16 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvar 11-es kocsiállásánál 8.45-kor. Túravezető: Márton Zoltán.
► június 20, szombat: Pécs-Hird – Martonfa – Pereked – Hásságy – Olasz – Kisgyula (20 km). Találkozás a pécsi Budai buszállomáson a 13-as autóbusz megállójában 7.15-kor.Túravezető: Gőbölös István.
► június 27, szombat: Hősök tere – Tripammer-fa – Melegmány – Tripammer-fa – Ezeréves (16 km). Találkozás a pécsi főpályaudvar előtt a 31/A autóbusz megállójában 9.00-kor.Túravezető: Kaszás Károlyné.
► július 4, szombat: Orfűi elágazás – Pipás-forrás – volt Magyarok kunyhója – Éger-völgy (12 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 9.15-kor (4-es kocsiállás.) Túravezető: Baumann József.
► július 11, szombat: Máré-csárda – Vörösfenyő kulcsosház – Balincai-kút – Lencse-kút – Dögkút-tető – Óbánya (14 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 8.45-kor (11-es kocsiállás). Túravezető: Rónaky Gizella.
► július 18, szombat: Mőcsény – Zsibrik – Cikó – Berekalja – Kishidas (18 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 8.45-kor (8-as kocsiállás). Túravezető: Szecsődi Imre.
► július 25, szombat: Komló – Gadányi-tó – Battyán-hegy – Pap-erdő – Máré-csárda – Máré-vár – Iharos-kút – Nyomakói-kút – Vörösfenyő kulcsosház – Máré-csárda (17 km). Találkozás a komlói autóbusz pályaudvaron 8.15-kor. (Pécsről az autóbusz 7.30-kor indul.) Túravezető: Őri Zsuzsanna.
► augusztus 1, szombat: Máriagyűdi elágazás – Tenkes-hegy – Máriagyűdi elágazás (12 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 8.00-kor (15-ös kocsiállás). Túravezető: Balog Árpád.
► augusztus 15, szombat „Barlangolás a Spirál-víznyelőben”. Útvonal: Remete-rét – Büdös-kút – Remete-rét. Kutatás vezető: Glöcker Gábor. Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron 7.15-kor (4-es kocsiállás). Túravezető: Baranyai Rudolf.
► augusztus 30, vasárnap: Éger-völgy – Babás-szerkövek – Sasfészek – Jakab-hegy – Éger-völgy (14 km). Találkozás a pécsi uránvárosi autóbusz pályaudvaron a 22-es busz megállójában 8.15-kor. Túravezető: Kaszás Károlyné.
► szeptember 5, szombat. Bükkösd – Farkas-tető – Meleg-mál – Petőczpuszta – Kővágószőlős (16 km). Találkozás a pécsi főpályaudvar csarnokában 7.15-kor. Túravezető: Rónaky Gizella.
A Hétdomb Természetbarát Egyesület nyílt túrái,
komlói kiindulással
A PTTE Vámos Mihály Túraszakosztály nyílt túrái
A komlói DÖKE Túrakerékpáros Szakosztály nyílt túrái,
komlói kiindulással
DDNPI rendezvények
A Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság rendezvényeiről információ kérhető, és a programokra előzetes jelentkezés a 72/518-221, 72/518-222, 30/377-3388, 30/405-4571 telefonszámokon, ill. a következő e-mail címeken: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. További információk a www.ddnp.hu honlapon találhatók.
► június13, szombat: Kenutúra a Ferenc-csatornán. A túra során a résztvevők a Mohácsi-szigetet keletről határoló Ferenc-csatorna változatos vízivilágát csodálhatják meg. Maximális csoportlétszám 20 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! Részvételi díj: 1500 Ft/fő. Helyszín, időpont: Nagybaracsaka, 10 óra.
► június 16, kedd: Barlangász Klub. Závoczky Szabolcs (DDNPI): Denevérkutatás Abaligeten. Diavetítéses előadás. Helyszín: DDNPI Tettye Oktatási Központ, Pécs, Tettye tér 8. Időpont: 17 óra. Belépődíj nincs.
► június 20, szombat: Kerékpártúra az Ormánságban. Útvonal: Sellye – Drávafok – Drávakeresztúr – Drávaiványi – Sellye (25 km). Indulás Sellyéről 10 órakor. Részvételi díj: 500 Ft/fő.
► június 22-28: Magyar Nemzeti Parkok Hete
► július 4, szombat: Magyar pásztorkutyák terelőversenye. Helyszín: Dráva Kapu Bemutatóközpont (Barcs-Drávaszentes). Időpont: 10 óra. Ingyenes.
► július 11, szombat: „Kenutúra a Ferenc-csatornán”. Maximális csoportlétszám 20 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! Részvételi díj: 1500 Ft/fő. Helyszín, időpont: Nagybaracska, 10 óra.
► július 18, szombat: „Gólyabúcsúztató”. A kirepülés előtt álló gólyafiókák megismerése. Helyszín: Kölked, Béda-Karapancsa. Időpont: 10 óra.
► július 25, szombat: „Hódító hód” kenutúra a Vén-Dunán. Maximális csoportlétszám 20 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! Részvételi díj: 1500 Ft/fő. Helyszín, időpont: Baja, Vén-Duna, 10 óra.
► július 25, szombat: „Amiről a kövek mesélnek” – földtani és kultúrtörténeti értékek a Jakab-hegyen. A túra hossza 8 km, időtartama 5 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő. Indulás Kővágószőlősről, a templom elől 10 órakor.
► augusztus 1, szombat: „Baláta-tó” – jelvénygyűjtő túra. A túra hossza 7 km, időtartama: 3 óra. Helyszín: Kaszó, kisvasút állomás. Időpont: 10 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► augusztus 8, szombat: „Grábóc” – egyháztörténeti értékek nyomában. Magyarország egyetlen működő ortodox kolostorának megtekintése, majd túra a grábóci erdőben. Részvételi díj: 350 Ft/fő + kolostori belépő. Helyszín: Grábóc. Időpont: 10 óra.
► augusztus 8, szombat: „Hódító hód” kenutúra a Vén-Dunán. Maximális csoportlétszám 20 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! Részvételi díj: 1500 Ft/fő. Helyszín, időpont: Baja, Vén-Duna, 10 óra.
► augusztus 15, szombat: „Éjszakai kalandozás a Zselicben”– jelvénygyűjtő túra. A túra hossza 5 km, időtartama 3 óra. Helyszín és időpont: Hotel Kardosfa, 20 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► augusztus 29, szombat: „Denevérnap” Abaligeten. Helyszín: Abaliget, barlang. Időpont: 20 óra.
► augusztus 29, szombat: Megemlékezés a Mohácsi csata 483. évfordulóján. Helyszín: Mohács-Sátorhely. Időpont: 17 óra.
► augusztus 29, szombat: Szarvasbőgés Gemencen.Maximális csoportlétszám 40 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! A helyszínről és az időpontról a jelentkezők a program előtt néhány nappal kapnak értesítést. Részvételi díj: 500 Ft/fő.
► szeptember 1, kedd: DDNPI Klub. Glacz Róbert: Kakukktojás Somogyban, síkság a dombságban (Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet). Diavetítéses előadás. Helyszín: DDNPI Tettye Oktatási Központ (Pécs, Tettye tér 8.). Időpont: 17 óra. Ingyenes.
► szeptember 5, szombat: Madárgyűrűzés Sumonyban. Maximális csoportlétszám 30 fő, előzetes bejelentkezés szükséges! A helyszínről és az időpontról a jelentkezők a program előtt néhány nappal kapnak értesítést. Ingyenes program.
Mecsek Híradó. A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség és a Pécs Városi Természetbarát Szövetség információs kiadványa. Szerkeszti: Strasser Péter. A közlésre szánt anyagokat minden hónap 20-áig kérjük a szövetséghez eljuttatni (7621 Pécs, Tímár u. 21.). (72/525–376 (napközben); 72/525–377 (ügyeleti időben). Fax: 72/525–377. Ügyeleti idő: kedd 16–18 óra. Internet: www.baranyatermeszetbarat.hu; e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.