168. szám 2009. április
HORVÁT ADOLF OLIVÉR EMLÉKTÚRA
2009. március 7.
A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség és a Mecsek Egyesület második alkalommal szervezett emléktúrát Horvát Adolf Olivér tiszteletére. A március 7-ére szervezett túrán az első megállót a róla elnevezett emlékkőnél tartottuk a Vörös-hegyen. Itt a tanítvány, kolléga, s az emlékeket mentő és kutató Temesi Endre Miklós mondta el gondolatait a szeretett, tisztelt tanárról, kollégáról, ill. a ciszterci értékrendről. A következőkben a beszédéből idézünk néhány mondatot:
„Az emlékkő annak állít emléket, aki a Mecsek évkönyveiben írásával már 1933-ban szerepelt. Az 1934-es évkönyvben „Képek a Mecsek és a Mecsekalja növényvilágából” címmel írt a vadvirágos különlegességekről. 1935-ben a ciszterci gimnázium tanáraként a Mecsek Egyesület munka- és természetvédelmi osztály titkára, majd az egyesület elnöke lett. A Mecsek flórájának kutatója, a biológia tudományok doktora, a Mecsek Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke – olvashatod itt, a márványtáblán”
„A tanár világító és melegítő ember. Tanít és nevel. Vonz és alakít. A lélek és a világosság küldöttje. Ihlet és hat. Sugárzása nyomán egy új világ nyílik ki és készül. Egy világ, mely olyan, mint Ő. Mindig ugyanaz, de mindig több, frissebb, gazdagabb. Az örök megtartó tegnap, és teremtő holnap. Ők, akik a tanár-tanítvány viszonyának nemes felfogásával, a fiatal lelkeket nagy értékű tudományos kincsekkel gazdagítják, az iskola és a tudomány szeretetére nevelnek, miként szeretett tanárunk, Horvát Adolf Olivér úr tette.”
„Végezetül hadd álljon itt Adolf atya, ciszterci paptanár, a tudós 1937-ben írt sora: … de magának az erdőknek és a cserjéknek kímélete és szeretete egyik jele a finom és igazán művelt léleknek, mely minden fűszálban és virágban… a Teremtőhöz visznek közelebb.”
A megemlékezés után folytattuk túránkat, amelynek során az ébredő természet számtalan gyönyörűségével találkoztunk. A már elnyílóban lévő illatos hunyorok, az éppen bimbót bontó májvirágok, kankalinok, hóvirágok, később a zsenge medvehagyma tövek bizonyították, hogy nemcsak a naptár jelzi a tavaszt. Utunk során több, "forrásépítőink” által rendezett, és a természet által is díszített forrás (Fenyves-forrás, Jancsi-forrás, Egészség-forrás, Pipás-forrás, később a Büdöskúti-forrás, Évi–Jenci-forrás, Feri-forrás) mellett haladtunk el. Pihenőt tartottunk a volt Magyarok kunyhójánál, ahol láttuk az emlékoszlop felállításának előkészületeit, s megemlékeztünk a XX. századi történelem „zivataros” eseményeiről. Már újra dél felé tartva a büdöskúti oldalon is a tavasz hírnökei között haladtunk, majd pihenőt tartottunk a kulcsosháznál. Itt csatlakozott hozzánk Strasser Péter a tanítványaival. A komlói iskolások a Természet Oszlopcsarnokai program (Magyar Természetbarát Szövetség) keretében töltötték az időt túrázással és játékkal az erdőben.
A várost Lapison át, a Mandulást érintve értük el, de útközben még a tubesi oldalon újra Horvát Adolf Olivér emlékét idéztük, hisz tudjuk jól, hogy a biológus számára ez a hegyoldal kínálta a legtöbb és legértékesebb kutatnivalót. Úgy gondolom, Horvát Adolf Olivér, a Mecsek Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke, Pécs város díszpolgára, a mecseki flóra Európa-hírű kutatója, a biológiai tudományok doktora, a természetet oly érdeklődéssel, szakértelemmel szerető tudós ember emlékét nem ápolhattuk volna méltóbban, mint ezzel az emléktúrával. Sikere a jövőre nézve is biztatásként szolgál.
Tóth Klára
túravezető
26. CSOKONAY SÁNDOR emléktúra
Március 21-én, szombaton a Pannon Volán által biztosított mentesítő járattal érkezünk az orfűi elágazáshoz. A komlói turisták külön busszal érkeznek, hogy csatlakozzanak a túrához. 55 fővel indulunk a Gubacsos-forrás felé, óvatosan haladva a forgalmas út szélén.
A Gubacsos-forrásnál Csokonay Sándorról, Molnár Pista bácsiról, és kortársaikról emlékezünk meg, akik sokat tettek a Mecsek turista létesítményeinek létrehozásáért. A forrás felújítása sajnos a kulcsosház kezelőit nem ösztönözték arra, hogy a ház környezetét rendezettebbé, szebbé tegyék.
Kis kaptató beiktatásával feljutunk a tetőre. Szusszanunk egy keveset, majd előkerül a szemetes zsák és elkezdjük az eldobált pillepalackok összegyűjtését az erdészeti út mentén, amerre haladunk. A Vásáros utat keresztezve megállunk, és az erdészeti munkálatokról beszélek túratársaimnak. A Körtvélyesi-gerincen haladunk tovább, a töbrökkel tarkított táj csodálatos képet mutat. Balra a meredek oldal alatt a Körtvélyesi-árok húzódik, melynek vize eltűnik egy rejtett víznyelőben. Itt alkalom nyílik egy kis ismertetőre a barlangok és a források kapcsolatáról, valamint a földtörténeti korok ide vonatkozó dolgairól.
A napsütésben ezüstösen csillogó bükkfák törzsei alatt zöld szőnyegként virítanak a medvehagymák zsenge levelei. A Bögrés-kúthoz érve kis szünetet tartunk, hogy a korán kelők egy kis élelmet vehessenek magukhoz. A szendvicsek ízesítéséhez csak le kell hajolni, és finom medvehagyma levél kerülhet a szalámik fölé.
A kissé megélénkült szél indulásra késztet bennünket, így elindulunk a völgyben felfelé. A vörös permi homokköveken fodrozódik a víz, és homokot gyűjt a torlatokba. Kicsit lelassulva érjük el a Pipás-forrást. A forrás méregzöld mohát növesztett homlokfalán. Vízcseppek himbálóznak rajtuk, majd aláhullnak a medencébe. Többen megkóstolják a finom ízű vizet, majd a kulacsokba is kerül belőle. A források elnevezésének szokásait mondom el, ami szerintem nagyon fontos dolog. Mindig a környezet jellegzetessége, a hely nevének figyelembevétele a legfontosabb egy forrás nevének megválasztásánál. Miután megbeszéltük, hogy egy bükkösben nem illik Gyertyános-forrást elnevezni, elindulunk fel a gerincre. A közeli erdészeti útelágazástól néhány méterre felkeressük a Magyarok kunyhója emlékhelyet. A mostoha tavaszi időjárás nem tette lehetővé, hogy e túra résztvevői megláthassák az itt elhelyezésre kerülő emlékoszlopot. Az oszlopon 1919-től napjainkig minden fontos esemény jelképe látható lesz. Csokonay Sándor sok éven keresztül gondozta a szerb megszálláskor épített kis kunyhót. Mára csak alapjai maradtak meg, ahol pihenőpad és asztal lesz elhelyezve a közeljövőben.
A Szuadó-gerincen szél csapkodja az ágakat, és örülünk, hogy a völgy felé vesszük az irányt. Kanyargós ágakkal átszőtt úton, medvehagymák között érünk le a barlangászok táborhelyéhez. Itt újabb pihenő, egy kis kóstolgatás a hazai pálinkákból, borokból és finomságokból. A tábor környéke viszonylag rendezett, de gondos gazda módjára a barlangászok tisztábbá tehetnék, és talán a Mecsek háza alatti forrás tisztítására is szánhatnának egy kis időt. Elmondom túratársaimnak, milyen sokat segítettek a barlangászok a Bagoly-forrás és a Laci-forrás felújításában, amit ezúton is köszönünk nekik.
Szalad az idő, sokan indulnának, és engedünk az akaratuknak. Átkelünk a patakon kisebb- nagyobb segítséggel, majd a Szuadó-forrást és a Laci-forrást keressük fel. A „Szuadó 40” teljesítménytúrázók lábnyomai elegyengették a laza talajt, így nekünk könnyebb a haladás. A Laci-forrás megújult falánál beszélgetünk a valaha volt kis tóról, halakról és Sanyi bácsi fiáról, akiről a forrást elnevezte. Visszafordulva az utolsókból lesznek elsők, mert megyünk vissza az útra. A Mihály remete-forrást már néhány társunk kitisztította, így nekivághatunk az emelkedőnek. Zegzugos úton elérjük a Tixi-forrást, melynek táblája alig látszik ki a levelektől. Ágakból gereblye készül, és néhány perc múlva felcsillan a forrás tiszta vize. Minden vihar után a bükkfák leveleit besodorja a szél és elrejti a forrás építményét. Innen már az új forrásjelzésen igyekszünk fel a tetőre.
A blokkháznál néhány barátunk a dobozból bélyegzőket ragaszt a túrajelentőjére, hogy hitelesebbé és szebbé tegye azt. A ház mögötti úton hamar a Négy barát-forráshoz érünk. A forrás táblájának négy sarkában Sanyi bácsi és barátai vezetéknevének kezdőbetűi láthatóak.
Lefele indulunk, és a Farkas-forrást ejtjük utunkba. Itt először a forrásra dőlt vastag bükkfatörzset vonszoljuk el legalább tízen, ami így sem megy könnyen. Szó kerül a forrás legendájáról és a valaha itt élt emberekről. Ismét átvergődünk a patakon és a vörös homokkövek közt szaladó patak felett haladunk a völgyben. Az Éger-forrást elhagyva hamarosan az Éger-völgyi kiránduló centrumhoz érünk. Az itt található Fecske-forrás táblája kiesett, ezt bevisszük a Teca Mama vendéglőjébe és leadjuk.
A kellemes és hasznos túra után búcsút veszünk a buszhoz igazodó társainktól. A maradék csapattársainkkal beülünk egy sörre és nézzük a 40 kilométeres túráról („Szuadó” teljesítménytúra) fura léptekkel érkező túrázókat.
Szép, zöldellő erdő látható a meghívó címlapján, mely a Mecseki Erdészeti Zrt. rendezvénysorozatára invitál. Elsőként a Pécsváradi Erdészet várta az érdeklődőket március 21-én, szombaton egy kellemes sétára „Erdőgazdálkodás és üvegművesség a Kelet-Mecsekben” elnevezéssel. A zobáki találkozóhelyről Pap-rétig sétáltunk, miközben Ripszám István igazgató úr az ún. „szálazó vágás” technikáját magyarázta el és eredményét mutatta be a szép bükkösben. A technológia lényege, hogy a területen az erdőborítottság állandó, az utánpótlás természetes szaporulattal történik, a talajt nem veszélyezteti az erózió, mint tarvágás esetén. Szó került arról is, hogy a Pécsváradi Erdészet közel 12 ezer hektáros erdőterületen gazdálkodik, melynek 96%-án őshonos fafajok élnek (bükk, gyertyán, tölgy), ezzel lehetőséget adva a természetközeli erdőgazdálkodásra. Természetesen téma volt az „erdőfaló” erőmű kérdése is. Azt a megnyugtató választ kaptuk az igazgató úrtól, hogy az erdészeti üzemtervben szereplő, kitermelhető famennyiségnek a 70%-át vágják ki évente, s a rönkök közül csak azok kerülnek az erőműbe, amik hibásak, másra nem használhatók.
Pap-rétről egy muzeális, egykori honvédségi Csepel teherautó platóján utaztunk Pusztabányáig, ami a társaság férfi tagjaiban ifjúkori emlékeket ébresztett. Pusztabányán megtekinthettük az erdészet kezelésében működő kulcsosházat. Vendéglátóink friss zsíros kenyérrel kínáltak, melyet az útközben szedett medvehagyma-levelekkel ízesítve fogyasztottunk el. Almalevet ittunk hozzá az erdészet kárászi gyümölcsléüzeméből.
Ezután Lang Ádám szakértő magyarázatával jártuk körül a hajdani üveghuta romjait, ismerkedtünk egykori működésével, a XVIII. századi üvegkészítés technikájával. Újabb séta után a túrát Hosszúhetényben, a 2008-ban nyílt üvegmúzeum megtekintésével fejeztük be.
Kellemetlen, hideg szél fújt, de érdekes volt az erdőről a gazdálkodó szempontjait is megismerni. Április 18-án, szombaton az Árpádtetői Erdészet várja az érdeklődőket. Találkozó a Száraz-kúti pihenőben 8.30 és 9 óra között.
Elgondolkodtató: 40 évesen egy akácfa öreg, egy égerfa középkorú, egy bükkfa kamaszkorúnak számít.
A Mecsek Egyesület Természetvédelmi Osztálya idén is megrendezte tavaszi erdőtakarítását, melyre a nemzeti ünnep előtti szombaton, március 14-én került sor. A rendezvényre a Biokom Kft. biztosította a szemeteszsákokat.
A kellemes tavaszi időben sokan gyűltünk össze a Dömör-kapunál, a Ptaček pihenő előterében, ahol Pál Krisztina szemetes zsákokat osztott a munkatúra résztvevőinek. Marton Józsi, a túra vezetője elmondta a feladatokat, és a csapat elindult az erdei sétaúton a TV torony irányába. A 21 fős tisztító csapat „versengett” minden eldobott kis papír fecniért. Zörögtek a szemetes zsákok, amint az útról letérve a bokrok alá verekedték be velük magukat hordozóik. Lassan mindenkinek jutott az eldobált szemétből, pillepalackból, autóalkatrészből és egyebekből.
A sípálya gépházát elhagyva egyre több szemét éktelenkedik az avarban és az úton. Mindenki csörtetett a köves bokros oldalban, és gyorsan teltek a szemetes zsákok. A sok szemét között a tavasz tarka virágai pompáztak és örültek, hogy megszabadulnak a környezetükben lévő sok szeméttől. A TV-torony alatt lévő szemetes konténer tele szeméttel, és mellette is több szétszaggatott szemetes zsák sok hulladékkal. Itt is összeszedtük a szemetet, és a hat megtelt zsákot a többi mellé helyeztük, és fotókat készítettünk róluk. Kriszta értesíteni fogja a BIOKOM illetékesét, hogy szállítsák el. Az erre kiránduló iskola tanár nénije is kért egy zsákot, hogy a játszótér környékén lévő szemetet kisdiákjaival összeszedhessék.
Tovább haladva az alsó buszforduló környékét is megtisztítottuk. A nehezebb üvegeket az ott lévő szemetes edényekbe dobáltuk. Lekerültek a pulóverek, és bekerültek a hátizsákok sötétjébe. A medvehagymák friss illatát hordta felénk a szél, majd odébb a hóvirágok fehér szőnyegét söpörte végig. A Kis-Tubesnél megpihentünk és előkerültek a finom enni- és innivalók. A színes túraruhákba öltözött emberek megtöltötték a kis tisztást. Marton Józsi házkészítésű stifivel, lilahagymával és finom vörösborral kedveskedett a csapatnak. Kellemes volt az idő, és mintha a Jakab-hegy vonulata is jobban elnyúlna a kellemes napsütésben.
Folytattuk utunkat a János-kilátó irányába, majd innen le a Lapisra. Újabb zsákok teltek meg, melyeket már cipelni kellett további utunkon. A Vörös-hegyi kilátóra sokan felmentek, hogy megcsodálják a szép tavaszi tájat. Lefele haladva a szerpentines turistaúton alig akadt szemét. Leérve a Remete-rétre újabb pihenőt rendelt el vezetőnk. Előkerültek a tartalékok és egy zsákból finom palackozott bor, majd a másikból házi szekszárdi. Mindenkinek jutott egy kis kóstoló belőlük.
A kis pihenő után csoportkép készült, majd lefele ereszkedtünk Szent-kút irányába az erdei tanösvényen. A kövérré hízott zsákok húzták vállainkat, de már közel volt a cél. A kiépített sétautakon a szép szemetes edényekbe belerohadt a több hónapi szemét. Ha ennyi pénzt áldoztak rájuk, akkor illene legalább kéthetente üríteni azokat. A Rózsa-forrás előterét megtisztítottuk, és mentünk tovább a hízott, piros szemekkel figyelő lónyelvű csodabogyók mellett. A Kancsal-forrásnál hörpintettünk egy kis vizet, majd igyekeztünk az élboly után. Éger-völgy már karnyújtásnyira volt, és az erdő tele kék csillagvirágokkal. A Mecseken talán itt található a legtöbb. Kutyák ugatását hallottuk, és már láttuk is a célállomást: Teca Mama vendéglőjét. A kövérre hízott szemetes zsákokat egy kupacba raktuk a szeméttároló mellé. Teca Mama finom medvehagymás pogácsával várt bennünket, amit ezúttal is köszönünk.
„PÉCS 2009” teljesítménytúra
Első – és egyszeri – alkalommal rendeztük meg március 14-én a „PÉCS 2009” teljesítménytúrát. Tavaszhoz illő időben, Dömörkapu rajt-céllal vártuk az érdeklődőket. A 20 km-es távon 119 fő, a Dömörkapuhoz visszatérő 9 km-es távon 61 fő, a Dömörkaputól Égervölgyig kijelölt 9 km-es távon 54 fő, összesen 234 fő induló volt. Pál Krisztina és Marton József mozgósították szakosztályaikat, ők a túrára beneveztek, és a Dömörkapu – Tubes – Remete-rét – Éger-völgy útvonalon szemetet gyűjtöttek. Gondolatébresztőnek rendeztük meg túránkat: mit tehetnénk a „PÉCS 2010” program sikeréért? Pál Krisztináék példát mutattak. Köszönet munkájukért.
Teca Mama medvehagymás pogácsával fogadta a szemétgyűjtő csapatot, túránkon pedig a pontőrség szerepét vállalta. Ezúton is elnézését kérem azoknak a túrázóknak, akiknek a menetlapra várakozás miatt bizonyára nem maradt jó emlékű a túra. Jócskán alulbecsültem a 20 km-es távon a várható létszámot, a menetlapok elfogytak, az utánpótlás sokára érkezett meg, addigra a túrázók a rövid táv menetlapjára rajzolt térképpel indultak útnak. Ha 2010-ben lehetőséget kapunk, és megrendezhetjük a „PÉCS 2010” teljesítménytúrát, ígérem, a hibákból tanulok.
Köszönöm rendezőtársaim munkáját: Csurcsics család, Karch Kálmán, Szabó Sándor, Teca Mama.
ÒÑÒÑÒÑ
A 2008. évi egyéni túrapontverseny végeredménye
A Mecsek Híradó előző, márciusi számában a túrapontverseny végeredménye tévesen – a 2007-es évi adatokat tartalmazva – jelent meg. Az érintettektől és az olvasóktól elnézést kérünk! A helyes eredménylistát az alábbiakban közöljük. (A szerkesztő)
A pontértékelés – a beadott dokumentumok alapján – öt kategóriában történt meg. Eredmények:
18 év alatti fiúk: 1. Hajdú Örs, Büdöskút Barátai (1716 pont); 2. Zsula Ákos, Hétdomb TE (540 pont).
50 év alatti férfiak: 1. Pető Sándor, PITE (9234 pont); 2. Blum András, DÖKE, Komló (3031 pont); 3. Balog Árpád, Tenkes TE (2400 pont); 4. Andrasek Csaba, Tenkes TE (1700 pont); 5. Ujságh Zsolt, Tenkes TE (1523 pont); 6. Romváry Tibor, Dráva TSE (1464 pont); 7. Hohmann Ferenc, DÖKE, Komló (1441 pont); 8. Feik Tamás, Dráva TSE (1261 pont); 9. Soós Zoltán, Dráva TSE (1242 pont); 10. Végh Zoltán, Öttorony Szakosztály (1088 pont); 11. Balog Zoltán, DÖKE, Komló (1069 pont); 12. Máthé Gábor, Öttorony Szakosztály (1018 pont);
50 év alatti nők: 1. Kovács Beáta, PITE (8029 pont); 2. Braun Andrea, PTTE Vámos Mihály Szakosztály (2072 pont); 3. Stiksz Zsuzsanna, PTTE Vámos Mihály Szakosztály (2029 pont); 4. Jancsi Ibolya, Dráva TSE (1177 pont);
50 év feletti férfiak: 1. Jancsi Attila, Dráva TSE (3445 pont); 2. Miklovits György, Hétdomb TE és DÖKE, Komló (1921 pont); 3. Hegyi József, Büdöskút Barátai (1690 pont); 4. Rácz János, Hétdomb TE (1308 pont); 5. Tasnádi János, Hétdomb TE (1118 pont);
50 év feletti nők: 1. Bora Tiborné, Hétdomb TE és DÖKE, Komló (2318 pont); 2. Feketéné Móró Erzsébet, Hétdomb TE (1887 pont); 3. Németh Katalin, Hétdomb TE és DÖKE, Komló (1530 pont); 4. Trinn Ágota, Mecseki Kóborlók (1222 pont); 5. Lakatosné Novotny Sarolta, Mecseki Kóborlók (1167 pont); 6. Őri Zsuzsanna, Hétdomb TE (1105 pont).
Lakatosné Novotny Sarolta
* * *
Felhívás!
Keressük azokat a vállalkozó kedvű egyesületeket, túrázó közösségeket és egyéneket, akik szívesen részt vennének turista útjelzések festésében, gondozásában, illetve vállalnák egy adott területen (a Kelet-Mecsekben) az útjelzések folyamatos karbantartását. A jelentkezéseket a következő e-mail címre várjuk: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség
elnöksége
* * *
BARANYAI TERMÉSZETJÁRÓK ARCKÉPCSARNOKA
Pálinkás István |
Eperjesi József |
Plaszauer István rajzai |
|
|
Útjelzés meghosszabbítás: a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség újra felfestette a Vágotpuszta irányából az eredeti Koponya-kúthoz vezető régi ZO jelzésű utat. A jelzés így az 1961-ben foglalt régi Koponya-kútnál ér véget. A régi forrás kitisztításra került, és a bővizű kifolyócsorgó melletti kőben látható is a márványtábla.
► Új túramozgalom: a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség „BARANYAI KILÁTÓK” elnevezéssel új túramozgalmat indít. A szövetség honlapján a „Jelvényszerző túramozgalmak” menüben megtekinthető a túra kiírása az érintendő pontokkal. Az igazolófüzet a szövetségben beszerezhető. A túramozgalom során 20 érintendő pontot kell felkeresni. A teljesítés nincs időhöz kötve. A teljesítők jutalma a Tubes-kilátó rajzával ellátott jelvény lesz.
► Szavazás eredménye: a Teljesítménytúrázók Társasága által kiírt szavazás eredménye „A hazai legjobb teljesítménytúra 2008-ban” kategóriában: 1. „Szurdok” (Útvonalkövetők Klubja), 2. „Mecsek 50-30-15-0” (Baranya Megyei Természetbarát Szövetség) 3. „Tanúhegyek nyomában” (Útvonalkövetők Klubja, Szent Jakab Zarándok Egyesület). A siker a Mecseki Kóborlók Szakosztály tagjainak és segítőiknek, közel 50 ember munkájának köszönhető. Gratulálunk minden rendezőnek, további sok sikert kívánunk munkájukhoz!
► Járható a K + jelzésű út: a Mecsek Híradó januári számában közöltük, hogy a K+ jelzésű turistaútnak a Gubacsos-kulcsosház és a Kl – Sl elágazás közötti szakasza nehezen járható. Az útszakaszt Kazal Márton sporttársunk kitisztította, így az ismét jól járható.
► Esőbeálló készült az Abaligeti-barlang előtt: március elején átadták az Abaligeti-barlang előtt az újonnan elkészült esőbeállót. A természetes anyagokból, tájba illő formában megvalósult létesítmény a barlangi vezetésre esős időben várakozók számára kulturált várakozási lehetőséget biztosít.
Rendezvények
► április 14, kedd: MME Klubnap. Péterfia Kata: Lappföld hegyei között – finnországi élménybeszámoló. Helyszín: Civil Közösségek Háza (Pécs, Szent István tér 17); időpont: 18 óra.
► április 16, csütörtök: „Örökségünk” – délutáni diskurzus a komlói múzeumban. R.: Hétdomb TE. Tóth István Zsolt: A Kelet-Mecsek természeti értékei. Időpont: 17 óra.
► április 18, szombat: „PITE – születésnapi túra”. R.: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület. Rajt: Pécs – Pécsbányatelep, Művelődési Ház (Gesztenyés u.), 7.00–9.00. Cél ugyanott. A túra távja: 12 km. Nevezési díj: 400 Ft/fő. Információ: (30/993-8595; 20/310-5754; 30/378-3599. Internet: www.pi-te.hu
► április 18, szombat: „II. PITE Kupa” tájékozódási túraverseny. R.: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület. Rajt: Pécs – Pécsbányatelep. Művelődési ház (Gesztenyés u.); 7.00–9.00. Cél ugyanott. Kategóriák: A (36, 50, 60-70), B, C, emelt C. Előzetes nevezés írásban április 11-ig a következő címre: Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület, 7762 Pécsudvard, Felszabadulás u. 71. E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. Nevezési díj: 600 Ft/fő előzetes nevezéssel, a helyszínen 800 Ft/fő. Információ: Bota János ( 30/993-8595. Internet: www.pi-te.hu.
► április 25, szombat: „Kovács Béla Emlék- és Teljesítménytúra” (44, 33, 20, 14 km). R.: Szent Orsolya Iskolaközpont, Dombóvár. Rajt: Pécs, TV torony, 8.00-8.15. Cél: Sikonda (14 km), Mecsekpölöske (20 km), Vásárosdombó (33 km), Dombóvár (44 km). Nevezési díj: valamennyi távon 700 Ft/fő. Információ: Kissné Kelemen Ibolya, Tóth Józsefné ( 70/609-3741, 74/565-135. E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..
► május 2, szombat: „Mecsek 50-30-15” teljesítménytúrák. R.: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség Mecseki Kóborlók Szakosztály. Rajt-cél: Zobákpuszta, Vargánya tanya. Nevezés: 6-8 óráig (50 km), 6-9 óráig (30 km), 8-10 óráig (15 km). Nevezési díjak: 600 Ft/fő (50, 30 km), 500 Ft/fő (15 km). MTSZ, TTT tagoknak 100 Ft kedvezmény. Információ: Szabó-Dalecker Ibolya ( 30/846-0285.
NYÍLT TÚRÁK
► április 11, szombat: „Források, patakok, vízesések mentén”. Útvonal: Vékény – Vörösfenyő-kulcsosház - Nyomakói-kút – Somosi-patak – Szürke-rét – Hidasi-forrás – Csurgó – Zobákpuszta (15 km). Indulás a pécsi távolsági autóbusz-pályaudvarról a Szászvár felé 9.00-kor induló autóbusszal (11-es kocsiállás). Túravezető: Őri Zsuzsanna. (A túravezető Zobákpusztán száll fel.)
► április 18, szombat: Dombóvár – Jágónak – Három megye határa – Nagyberki (26 km). Találkozás a dombóvári vasútállomáson 8.00-kor (Pécsről a 6.43-kor induló pusztaszabolcsi vonattal érhető el). Túravezető: Müller Norbert.
► április 25, szombat: Markó csárda – Bicsérd – Zók – Pécsbagota - Baksa (14 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvar 4-es kocsiállásánál 8.15-kor. Túravezető: Gida Tibor.
► április 25, szombat: „Bazsarózsa túra”. Útvonal: Óbánya – Kisújbánya – Somos-hegy – Réka kunyhó – Püspökszentlászló – Hosszúhetény (13 km). Találkozás a pécsi távolsági autóbusz pályaudvaron a 8-as kocsiállásnál 6.15-kor. Túravezető: Raub Bálintné.
► május 2, szombat: Zobákpuszta – Püspökszentlászló – Kisújbánya – Szederindás-kút – Hidasi-völgy - Zobákpuszta (16 km). Találkozás Zobákpusztán az Erdészeti táborban 10.00-kor (a pécsi távolsági autóbusz pályaudvarról 9.00-kor indul az autóbusz a 11-es kocsiállásról). Túravezető: Balatonyi László.
A Hétdomb Természetbarát Egyesület nyílt túrája, komlói kiindulással
A PTTE Vámos Mihály Túraszakosztály nyílt túrája
DDNPI rendezvények
A Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság rendezvényeiről információ kérhető, ill. a programokra előzetes jelentkezés a 72/518-221, 72/518-222, 30/377-3388, 30/405-4571 telefonszámokon, illetve a következő e-mail címeken: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. További információk a www.ddnp.hu honlapon találhatók.
► április 18, szombat: „Vágások nyomán” – túra Árpádtető és Mánfa között (jelvénygyűjtő túra). A résztvevők megismerhetik a vágásos erdőgazdálkodási mód természetre gyakorolt hatásait, valamint ennek kontrasztjaként az alternatív erdőgazdálkodási lehetőségeket. Találkozás Árpádtetőn, a Mecsextrém park bejáratánál 10 órakor. A túra hossza 5 km, időtartama 3 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► április 21, kedd: Barlangász Klub. Kéki Antal (DDNPI): Overallos turizmus a Mészégető-források barlangjában. Diavetítéses előadás. Helyszín: DDNPI Tettye Oktatási Központ, Pécs, Tettye tér 8. Időpont: 17 óra. Belépődíj nincs.
► április 24, péntek: „Szent György napja a Tettyei Mésztufa-barlangban”. A barlangban a nap folyamán különleges, művészi igényű rendezvénnyel várják a látogatókat. Előzetes bejelentkezés szükséges, (30/580–3424; 72/211–830. Részvételi díj: a barlangi belépők ára.
► április 25, szombat: „A Föld napja”– szabadtéri programok a Tettyén. Helyszínek: Tettye-tér, Pintér-kert, Mésztufa-barlang. A programok kezdete: 10 óra.
► április 26, vasárnap: „Bazsarózsa túra” a Keleti-Mecsekben. A túra a Nagymező – Aranyhegy Természetvédelmi Területre vezet. Indulás: Hosszúhetény, Vásártér, 10 óra. A túra hossza 6 km, időtartama 3 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► május 1, péntek: „Az eltűnt puszták nyomában” – túra a Boronka-melléken a kisvasút napján. Helyszín: Mesztegnyő, kisvasút állomás, 11 óra. A túra hossza 5 km, időtartama 3 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő + a kisvasúti menetjegy ára.
► május 2, szombat: „Nárcisznapi túra török-kori emlékek nyomában” (jelvénygyűjtő túra). A túra a babócsai Basakertbe vezet, ahol a védett csillagos nárciszokat tekinthetik meg a résztvevők, valamint a település török kori építészeti emlékeit. Helyszín: Babócsa, Basakert, 10 óra. A túra hossza 4–5 km, időtartama 3 óra. Részvételi díj: 350 Ft/fő.
► május 5, kedd: DDNPI Klub. Szegvári Zoltán: Reflektorfényben a sötét (természetvédelem éjszaka is). Horvátország. Diavetítéses előadás. Helyszín: DDNPI Tettye Oktatási Központ, Pécs, Tettye tér 8. Időpont: 17 óra. Belépődíj nincs.
Mecsek Híradó. A Baranya Megyei Természetbarát Szövetség és a Pécs Városi Természetbarát Szövetség információs kiadványa. Szerkeszti: Strasser Péter. A közlésre szánt anyagokat minden hónap 20-áig kérjük a szövetséghez eljuttatni (7621 Pécs,Tímár u. 21.). (72/525–376 (napközben); 72/525–377 (ügyeleti időben). Fax: 72/525–377. Ügyeleti idő: kedd 16–18 óra.
Internet: www.baranyatermeszetbarat.hu; e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.