144. szám 2006. december
Dél-Baranya turistája
2006-ban új túramozgalmat indítottunk útjára "Dél-Baranya turistája" névvel. Célunk a Villányi-hegység és az Ormánság természeti, kulturális és történelmi emlékeinek bemutatása és e két tájegység turistaútjainak népszerűsítése volt. Túramozgalmunkat a Dráva TSE és a Tenkes TE túravezetőinek nyílt túráira alapoztuk, ehhez jött még a két teljesítménytúrán (Tenkes, Szent Imre), valamint a regionális találkozó gyalogtúráin való részvétel. A minősítéshez legalább 5 túrát kellett teljesíteni. A túrákon 156 fő vett részt, ebből 29-en értek el valamilyen fokozatot: bronzot 15-en, ezüstöt 2-en, aranyat 12-en teljesítettek. A kiírás szerint az emléklapért és az éremért 250 forintot kellett volna fizetni, de ezt a két egyesület (Dráva TSE, Tenkes TE) átvállalta! Az emléklapok és az érmek átadása a hagyományos "Téli Tenkes"túrán lesz.
A túrák jó hangulatúak voltak. A visszajelzések szerint elérték azt, amit célként kitűztünk! Túráink során eljutottunk a Dráva partra, a Nagy-hegy sziklás oldalára, bort kóstolhattunk, és pincelátogatáson vehettünk részt a Fekete-hegy lábánál a Vylyan pincészetben. Láttuk a kórósi festett kazettás mennyezetű templomot és egy részletes előadást hallhattunk a máriagyűdi kegytemplomban. Gyönyörködhettünk a nyíló íriszek és fekete kökörcsinek szépségében, valamint az őszi Villányi-hegységben. A felsorolás koránt sem teljes, de legyen teljesebb a túravezetők nevével: Andrasek Csaba, Balog Árpád, Gida Tibor, Jancsi Attila, Romvári Tibor és Tollas Tibor. Köszönet nekik a túrákért és az ismertetésekért, köszönet még a siklósi Szent Imre Iskolai Sportkörnek a teljesítménytúra rendezésért!
Az előbbiekben említett túrákon kívül is sok túra, teljesítménytúra volt a térségben, ezért úgy gondoltuk, jövőre is folytatjuk. Most már egy pecsételős változatban, reméljük ennek is sikere lesz. A pecsételő helyek kialakítása folyamatban van, ezek múzeumokban, templomokban, boltokban és vendéglátóhelyeken lesznek, de a terepre is terveztünk, összesen 48 helyre. Ezek kb. fele-fele arányban a Villányi-hegységben és az Ormánságban találhatók. Az igazolófüzet már januárban kapható lesz MTSZ-tagoknak és diákoknak 350 forintért, nem szervezett természetjáróknak 500 forintért, az ár tartalmazza az emléklap és a kitűző költségeit.
Az idei teljesítőknek gratulál, a jövendőbelieknek egészséget és sok új, érdekes élményt kíván Dél-Baranya turista útjain az ötletgazda:
atiKA
Pécs Városismereti Verseny 2006
A Pécs Városi Természetbarát Szövetség november 11-én rendezte meg a hagyományos versenyt, melynek témája ezúttal Uránváros volt. A verseny a Szivárvány Gyermekházból indult, ahol három kategóriában (általános iskolás, középiskolás, családi-felnőtt) 43 csapat nevezett. Pécsi csapatokon kívül érkeztek még Mecseknádasdról, Kaposvárról, Pogányból, Keszthelyről. A verseny feladatlapja az alábbi mondatokkal kezdődött:
Induljunk el uránvárosi sétánkra! A városrészt a mecseki uránérc-bányászat megindításával egyidejűleg kezdték el építeni, elsősorban az uránbányában dolgozó bányászok részére. Az akkori építészek nagy hangsúlyt fektettek a lakótelepek tágas építésére, a köztéri parkok kialakítására, és a közterek, épületek díszítésére. Így ebben a városrészben sok szoborral, épületdísszel találkozhatunk, az utcák névadóinak pedig az épületek falán elhelyezett táblák állítanak emléket. Az uránérc-bányászat már sok éve megszűnt, a bánya működése és a hozzá kapcsolódó városrész kialakulása ma már Pécs történelmének egy fontos részét jelentik. Járjuk hát be Uránváros utcáit, és idézzük fel a városrész 40-50 évvel ezelőtti hangulatát!
A szép őszi időben kellemes sétát tehettek a résztvevők, akiknek a feladatlap kitöltése után a célban egy totót is meg kellett oldaniuk az útvonalon látottakról. Az eredményhirdetés délután két órakor volt; kategóriánként az első három helyezett csapat serleget, a csapattagok könyvutalványokat kaptak; az első hat helyezett pedig oklevelet. Ezen kívül valamennyi résztvevő névre szóló emléklapot is kapott. A versenyt támogatta Pécs Város Önkormányzata, valamint a Szivárvány Gyermekház.
Eredmények:
Általános iskolás kategória (26 csapat): 1. In medias res, Belvárosi Általános Iskola, Pécs (Berkes Dávid, Erős Anna, Bőhm Adél, Ördög Csilla); 2. BelvároSIkeresek, Belvárosi Általános Iskola, Pécs (Adamik Réka, Papp Roberta); 3. Repesztő hangyák, KTTE Gyakorló Iskola, Kaposvár (Szabó Zsanett, Meller Cintia, Szabó Bence, Szőcs Álmos),
Középiskolás ketegória (10 csapat): 1. DORILKA, Leőwey Klára Gimnázium, Pécs (Gaál Dorottya, Jakab Renáta, Kis-Gadó Kata, Németh Ildikó); 2. Csillagok, Árpád Fejedelem Gimnázium és Általános Iskola, Pécs (Kormányi Beatrix, Ádám Csilla); 3. Vagány Banánok, Árpád Fejedelem Gimnázium és Általános Iskola, Pécs (Cserkuti Zoltán, Arany Péter).
Családi-felnőtt kategória (7 csapat): 1. Ferava, Keszthely (Haász Gabriella); 2. A nyertes duó, KTTE Gyakorló Iskola, Kaposvár (Kósa Eszter, Csima Zoltán); 3. Nagy család, Pogány (Nagy Anita, Nagy Katalin, Nagy Józsefné).
A hagyományra hivatkozunk a régmúlt történelem soha le nem írt, mégis tudni vélt eseményei kapcsán, de hagyományosnak mondjuk korunk időnként ismétlődő eseményeit is. E kétféle hagyomány ötvöződik a novemberi, Réka-vári túrákban.
Idén 18. alkalommal gyalogoltunk el a Réka-vár omladozó falai közé, s ez már egy hagyományos túrának mondható. A várban minden alkalommal megemlékezünk Skóciai Szent Margitról, aki a régmúlt hagyományai szerint e helyen született. Így kapcsolódik hát esetünkben a hagyomány kétféle értelmezése.
Az említett Szent Margit Skóciában volt királyné 1070-től haláláig, 1093-ig, mint III. Malcolm király felesége, de magyar vér is folyt ereiben. Édesanyja az Árpád-házi dinasztia, sőt, egyesek szerint egyenesen Szent István királyunk leánya volt. Margitunk Skóciába a kultúra, az Isten- és emberszeretet szellemét és gyakorlatát vitte magával. Magyarságát haláláig úgy tudta megtartani, hogy a skótok - ismervén származását - mégis saját vérükként tekintettek rá. Kultusza második hazájában máig él, ismerik, tisztelik, itthon pedig alig tud róla valaki.
Skóciai Szent Margitra büszkék lehetünk, mint a magyarra, aki helyt állt idegen földön, s öregbítette nemzetünk nevét, hírét. Szeretnénk, ha minél többen hallanának róla, megismernék, velünk együtt tisztelnék. E célt szolgálja többek között az évente megrendezett Skóciai Szent Margit Emléktúra.
z idei emléktúra jól sikerült. November 18-án szép, hellyel-közzel napos, kellemes őszi időben 182 túrázó indult Pécsváradról a hegynek felfelé. A lőtér, majd az egykori Büdös-kút mellett elhaladva a néhány éve újra kihelyezett Antal-képhez értünk. A zöld+ jelzésről a Dóri-útra tértünk, felkerestük a 2001-ben épült Szép Ilonka kilátót, melyhez sajnos nem vezet jelzett út, a legújabb kiadású turista-térképen sincs feltüntetve, így a túrázók legnagyobb része most élvezhette róla először a szép kilátást. A túra legnehezebb része következett: egy alig-ösvényen leereszkedni a Rák-patak völgyébe, s onnan a helyenként sáros, szederindás, meredek, zöld+ úton felkapaszkodni a Vadász-lakhoz. A megérdemelt pihenő után a Langehöhe gerincútja túránk célpontjáig, a Réka-várig már kellemes sétaútnak tűnt. A vár maradványai között a pécsi 10-es cserkészcsapat egy örse, és egy kedves hölgycsapat, a pécsváradi kamarakórus tagjai vártak bennünket. Meghallgattunk egy ismertetést Skóciai Szent Margitról, s azután jött a túra meglepetése: előbb a cserkészek, majd a kamarakórus adott elő egy-egy szép éneket a vár neves szülöttéről. Kellemes hangulatban ballagtunk le Mecseknádasdra, s utazott ki-ki haza, saját otthonába.
Ha az útközben csatlakozó két biciklistát, a 8 cserkészt és a kórus 15 tagját is hozzászámítjuk, összesen 207-en voltunk a túrán. A pécsieken, pécsváradiakon kívül bonyhádi, szekszárdi, paksi résztvevői voltak e szép túrának, Bajáról pedig egy külön busszal érkeztek közel ötvenen, s a kisdorogi általános iskolát is képviselte néhány gyerek a tanárnőjük vezetésével. Biztosan nem bánták meg!
Viszontlátásra 2007. november 17-én!
Nyírségi túra
A Dél-dunántúli Távközlési SE őszi túráját a Nyírségben tartotta. A túra tervezésekor próbáltam figyelembe venni a négynapos hétvégét, mert így távolabbra el lehetett menni, valamint olyan helyet keresni, ahol még nem voltunk. Ez a terület már szóba jött tavaszi túraként, de az olvadáskor, árvízkor, belvíz esetén a vidék jó része nem lett volna bejárható. Az útirány meghirdetésekor sokan le akartak beszélni, mert ott egy rendes túrát sem lehet megejteni, meg ott nincs semmi érdekes látnivaló. Sajnos ezt a területet tényleg nem ismerjük, munkánkból kifolyólag erre nem járunk. Ezért is gondoltam, hogy legalább egyszer nézzük meg országunknak ezt a részét. Gondoltam, hogy túrázni is lehet a sík vidéken, legfeljebb nem lesz olyan látványos és szép, mint a hegyi túrák. Kicsit izgultam is a tervezés megkezdésekor, hogy lesz-e annyi látnivalónk, hogy a négy nap megfelelő programokkal ki legyen töltve.
Kerestem mindenfelé turista térképet, de a megszokottat nem találtam. Könyvesboltban ilyen nincs, a Tisza vízitúra térképe sem megfelelő, egyedül az Idegenforgalmi Hivatal kiadásában kaptam falusi turizmussal foglalkozó térképet, ami nem igazán felelt meg a célomnak. Látnivalókról viszont bőven találtam anyagot.
A nagy távolság és a négy nap miatt a költségeink kicsit magasabbak voltak, mint a korábbi túráké, de így is 42-en összejöttünk. Első napra (október 20.) Kecelen a Pintér Művek haditechnikai parkjának meglátogatását terveztem, valamint Debrecenben egy kis városnézést. A haditechnikai parkban nagyon kellemesen csalódtunk: itt először egy fegyverszobába vezettek, ahol részben politikusaink fegyverajándékait, másrészt pedig gazdag lőfegyver bemutatót láthattunk. Itt voltak olyan géppuskák, amiket régebben csak filmekben láthattam. A fegyverek állapota, kiállítása nagy gondosságról árulkodott. Ezután egy makett kiállításra vezettek minket, ahol mindenféle harci eszköz, hajó, repülő, tank, rakéta kicsinyített mása volt megtalálható, és sok „életkép”, harci jelenet volt beállítva ólomkatonákkal, miniatűr technikai eszközökkel. Az udvar több mint 3 hektáros területén a Varsói Szerződés szinte minden típusú és fajtájú eszköze (szállítóeszközök, páncélozott harcjárművek, tankok, lokátorok, repülők, ágyúk stb.) látható. Itt már voltak kevésbé jó állapotú fegyverek is, de az volt a jó, hogy egyáltalán meg lehetett nézni őket. Itt mindenki talált érdekes, új látnivalókat. A Pintér Művek javára írandó, hogy a szervezés, egyeztetés óta megemelkedett belépődíjak helyett a régi áron nézhettük meg a bemutatót.
Debrecenben két óra állt rendelkezésre, városnézésre. A nagytemplomot mindenki megnézte, felmehettünk az egyik harangtoronyba is, ahonnan szép kilátás nyílt a városra. Volt, aki más látnivalót is megnézett, én a főutcán sétáltam, annak épületeit szemlélve. Szállásunk Nyíregyházán, egy középiskolai kollégiumban volt. Sajnos már sötétben értünk ide, így a várost is csak kivilágítva láthattuk.
Szombaton túrával kezdtük a napot. Nyírlugosról Nyírbogátra túráztunk, érintve az Alföld legmagasabb pontját, a Hoportyót. Nyíregyházától Nyírlugosig sok szép kisvárost láttunk a buszból. Itt az utak, járdák, terek, szökőkutak és az intézmények állapota sokkal szebb és jobb, mint nálunk, Baranyában. Ez sokunkat meglepett, mert úgy tudtuk, hogy az ország legszegényebb vidéke ez. A túránk futóhomokon vezetett, ami nehezebbé tette a haladásunkat. Az akácerdők is nagyon szomorúnak tűntek, ilyent még nem láttunk. A levelek megszürkülve, összeszáradástól megcsavarodva lógtak az ágakon. A túrát nehezítette, hogy a megtett távolságot a sík terep miatt nehezen tudtuk felmérni. A rendelkezésre álló térkép útvonala nem egyezett a valósággal, a „célt” pedig szintén nem láttuk. A turista jelek viszont kifogástalan számban, helyen és minőségben álltak rendelkezésre.
A Hoportyón kis pihenőt tartva folytattuk utunkat. Útközben a 14 km-es szakaszon csak egy juhásszal találkoztunk. A Nyírbogát előtti Istvántanyán nagy örömet okoztunk a kocsmárosnak, mert ilyen forgalma évek óta nem lehetett. Gyalogtúránk után Nagyecsedre mentünk, ahol a vízügyi technikai gyűjteményt néztük meg. Az itt található gőzüzemű szivattyútelepet az Ecsedi-láp lecsapolása miatt építették. A megépült létesítmény elektromos áramot is szolgáltatott a környező területekre 15 községnek, 30 ezer ember részére.
Programunk következő helyszíne Nyírbátor volt, ahol a református templomban érdekes, sokrétű idegenvezetést kaptunk. Megcsodálhattuk az 1600-as években tölgyfagerendákból épült harangtornyot is. Az idegenvezető érkezésünkkor azzal fogadott, hogy most az Alföld legmagasabb pontján vagyunk. Később tisztáztuk, hogy a Hoportyóról jövünk, ami szintén 183 m tengerszint feletti magasságú. Erre azt mondta, hogy még nem dőlt el, hogy melyik a magasabb pont. Nyírbátor után Máriapócs volt a következő látnivalónk, itt azonban az előzetes egyeztetésünk ellenére nem tudtak velünk foglalkozni, mert pont ebben az időpontban volt az olaszliszkai tanár tiszteletére rendezett istentisztelet. A templomot és kertjét azért megnéztük. A nyíregyházi városnézésre már szintén csak sötétben kerülhetett sor.
Vasárnap reggel Tákoson kezdtünk. Az árvíz miatt szinte teljesen újjáépített falu nagyon tetszett. A református templom egyszerűsége, szépsége magával ragadó volt. Özvegy Baráth Menyhértné meséje a templomról olyan élményben részesített, hogy többen megkönnyezték. A templom melletti faluházban nagyon szép keresztszemes hímzéseket lehetett vásárolni. Csaroda volt a következő célpontunk, ide előzetesen sem tudtam egyeztetni a látogatásunkat, és amikorra odaértünk, pont kezdődött a mise. Azért ezt a szép freskókat tartalmazó templomot is megcsodáltuk. Ezután Szatmárcsekén a csónakos fejfákkal kialakított temetőt néztük meg. Ilyen fejfák, ilyen nagy mennyiségben csak itt fordulnak elő a világon. Itt láthattuk Kölcsey Ferenc síremlékét is. A temető után egy kis túrát tartottunk a Tisza töltésen, de sajnos a Tiszából semmit sem láttunk. Ezután Móricz Zsigmond szülőházát néztük meg Tiszacsécsén, majd Túristvándiban a vízimalom volt a célunk. Itt egy kicsit esett az eső, de ez nem zavart a malomban. Mátészalkán a Szatmári Múzeumot néztük meg. Itt tudtuk meg, hogy az országban itt volt először közvilágítás. Érdekes kiállítás volt látható az autópálya építésekhez kapcsolódó régészeti feltárásokról. Egy nagy kocsi-kiállítás is megtekinthető itt, állítólag az ország legnagyobb ilyen kiállítása. Lehet, hogy kocsiból itt a legnagyobb választék, de többünknek a parádi hintókiállítás jobban tetszett. Ezután Vajára mentünk, ahol szintén egy nagyon szép, érdekes kiállítást láthattunk Rákóczi Ferencről, a kurucokról, a szépen felújított kastélyban. Ezen a napon, a sok látnivaló ellenére, tudtuk úgy intézni programunkat, hogy nem túl későn még el tudtunk menni Nyíregyházán a Sóstó-fürdőre.
Október 23-án csak egy program volt tervezve, Ópusztaszer, út közbeni látnivalónak. Sajnos volt egy kis elkeveredésünk, mert a térkép és egy navigátor szerint Csongrádnál a Tiszát hídon tudtuk volna keresztezni. A híd ugyan megvan, de azon busszal áthajtani nem lehet. Súly- és méretkorlátozási tábla pedig sehol sem volt elhelyezve az úton. Kis kitérő után megérkeztünk Ópusztaszerre. A buszparkolóban kérdezték, hogy kérek-e számlát a busz parkolásához. Én ehhez a költségelszámolások miatt ragaszkodtam, a parkolóőr pedig sajnálkozva közölte, hogy sajnos számlát nem tud adni, így parkoljunk ingyen. Az emlékhelyen sikerült sok mindent megnézni a rendelkezésre álló két órában. A Feszty- körkép érdekes volt, de nekem a moszkvai Borogyínó-csatai körkép jobban tetszett.
Hazafelé többen jöttek javaslatokkal a következő túrával kapcsolatban, többen megelégedettséggel értékelték ezt a látnivalókban gazdag túrát, és sokunknak teljesen megváltozott a véleménye a Nyírségről és a tirpákokról. (Bővebb fényképanyag a honlapunkon: http://dtse.minicomp.hu).
Tavaszi túránkat, mely szintén négy napos lesz, a Soproni-hegységbe és a közeli ausztriai részekre tervezzük.
A Hidasi- és a Takanyó-forrás felújítása
2006. október 26, csütörtök. Szép tavaszi napsütésben reggel indulunk a forrás felé a Hidasi-völgyben Endrével és Gergővel. A patak vizén megcsillannak a napsugarak, és a tarka őszi erdő levélszőnyeget terít rá. Nehezen haladunk a bedőlt fák alatt, a meredek oldalakban a nehéz terheinkkel. Szerencsére csizma van rajtunk, így az átkelés a patakon viszonylag könnyen sikerül. Egy kidőlt fán hosszában laskagombák sorakoznak szürkés kék színekben. Távolabb látjuk a Csurgó mésztufa lépcsőjét, és hamarosan már a koros bükkfák alatt haladunk el. Az összedőlt esőbeálló romjai szomorú látványt nyújtanak. Szép színes avarszőnyegen haladunk és biztatgatjuk magunkat, hogy nemsokára odaérünk. A tisztás szélén még mindig ott vannak az évekkel ezelőtti cserkésztábor szemétmaradványai, melyeket a természet nem tudott megemészteni.
A patak mellett megpillantjuk a Hidasi-forrás köveit, és mellette gyorsan lepakolunk. Terheinktől boldogan szabadulunk meg, csak vállaink sajgása emlékeztet a cipekedés kínos perceire. Elmondom, hogyan képzelem a forrás felújítását, hogy a vize tiszta és iható legyen. A forrástól balra, két méterre van egy szép sziklaletörés, és a forrás vizét ide vezetve kifolyós rendszerűre lehet kialakítani. Nekiállunk a régi forrás kövei kibontásának, és kis idő elteltével meglepetten vesszük észre, hogy ez valamikor csöves kifolyással volt kialakítva. Egy eternitcsövet találunk beépítve az út alatt, amiből csöpög a víz. A forrásvíz húsz centiméterrel a cső alatt tör felszínre, a sziklák közül. Egy ággal benyúlunk a csőbe, ami másfél méter hosszan megy be az út alá, majd elakad. A forrásmező az évtizedek alatt más utat keresett, így a kifolyócsövet és az esetleges ülepítő medencét elkerülte. A patak vize hóolvadáskor és nagyobb esőzésekkor a forrás előterét elöntötte, ezért eliszaposodott. A partoldalból több helyütt természetes vízfakadások törnek fel és folynak a patakba. Endrével győzködjük egymást, hogy mi lenne a legjobb megoldás, majd a közös megállapodás alapján nekiállunk a forrásvíz két méterrel való elterelésének, ahol a patak szélsőséges vízhozamai nem veszélyeztetik a forrás víztisztaságát.
A forrásmezőbe beépítünk a cső elé egy mechanikai szűrőt a hordalékok ellen, majd két túlfolyócsövet építünk be a falazat alá. Az eredeti kőfalat szárazon visszarakjuk, és ennek réseibe agyagot tömködünk, hogy a felületi vizek ne kerüljenek a forrásba. A gégecsövön csillogva folyik a forrás vize - ami percenként tíz liter fölött van -, és bevezetjük a patakba. Véssük a kis csatornát a gégecsőnek a sziklaletörés irányába, ami keményebb munka, mint azt gondoltam. Felváltva vésünk és centimétereket haladva a mészkőben, egyre közelebb érünk a letöréshez.
A csövet belehelyezzük a vésett csatornába, és néhány másodperc elteltével megjelenik a forrás bő vízsugara a cső végén. A gégecsőre ráépítjük az alumínium kifolyócsövet, majd kövekkel körberakva bebetonozzuk. Betemetjük a vésett csatornát és kiépítjük a forrás homlokfalát. A forrás nevét hordozó nagy mészkősziklát idegörgetjük, majd alányúlva óvatosan hárman a friss kőfalra tesszük. A forrásmező túlfolyóján is csordogál a víz és siet a patak felé. A homlokfal köveinek réseit betonnal és agyaggal tömítjük, hogy a mohapárnák mielőbb ellepjék. A nagy kőtömb mögé köveket hordunk, és agyaggal és termőtalajjal betakarjuk, hogy a honos növények mielőbb elszaporodjanak.
Elrendezzük a terepet, a sáros összetaposott köveket lemossuk és nézegetjük a szépen felújított forrást a patak mellett. A szerszámokkal felpakolva elindulunk ki a völgyből, ahol most fentről munkánk jutalmául csillogó színes levéleső hullik.
A Nap sugarai már vörösödnek a habos felhők szélénél, amikor elindulunk befelé a Takanyó-völgyben. Hosszúra nyúlt zöld réten haladunk, ahol néhány őszi kikerics is kikandikál a magas fűszálak közül. A kecskerágók bogyói vörösen világítanak az erdő szegélyében a somokkal együtt. Balra a zöld tisztáson a szórónál sárga kukoricaszemek csalogatják magukhoz a vadakat, ha eljön az este.
Beérünk az erdőbe, és egy kis emelkedő után jobbra lemegyünk egy kis teraszos részre. A Takanyó-forrás vize halkan csordogál a kis medencébe, melyet maga alakított az idők folyamán. Lepakoljuk az anyagokat és szerszámokat és szusszanunk egyet. A fák tarka levelei koppanva esnek a száraz földre, melyet eső már régen áztatott. Endrével kibontjuk a forrás csöve fölötti köveket, majd a sok gyökeret kivágjuk, melyek a vízhez jutás érdekében sűrűn behálózták a környéket. Gergő a víz elfolyását biztosító medret tisztítja ki, hogy a forrás vize akadálytalanul folyhasson a nagy mésztufa lépcső felé. A kis fülkébe föntről csorog a víz a sziklák közül. Alája kis medencét ásunk, hogy a hordalék az idők folyamán itt gyűljön össze. Agyagból gátat készítünk, majd ebbe nyomjuk a régi és az új alumínium forráscsövet és föléje a két túlfolyócsövet. A medencében tisztul a víz, és felvételt készítünk a munkafolyamatról. Betont keverek, és az agyaggát elé kőgátat emelek, hogy a víznyomásnak ellenálljon. Endre adogatja a köveket és beillesztjük őket a megfelelő helyre. Már a fáradság jelei mutatkoznak mozdulatainkon, mert egy nap két forrásfelújítás anyagcipelésekkel, vésésekkel és egyéb fárasztó munkákkal nem kis dolog. Épül a szűk helyen a fal, és a forrás új táblája is a helyére kerül. Már csak az utómunkákat kell elvégezni a falon és az előtérben, és ezek után a forrás megújulva húzhatja ki magát a meredek hegyoldalban.
A napsugarak eltűntek a fák koronáiból és a levegő is hűvösebb lett mindjárt. Összeszedjük a szerszámokat és elmossuk őket, majd a nagy fekete műanyagvödörbe pakoljuk. A kevés fényben már csak vakuval tudunk fényképezni, de azért kattintunk néhányat és elindulunk ki a csodálatos környezetben a rét túlsó oldalán egy kilométerre várakozó kis autóhoz. Akik a forrásokat felújították: Baumann József, Biki Endre Gábor és Siklósi Gergő.
Baumann József
A Sín-gödör
Az őszi időjárás ebben az évszakban is kegyeibe fogadta a természetjárókat, állapítottam meg ezen a csodálatos napsütéses, meleg november végi szombaton. Nem tévedtem, és még magamat sem kellett nyugtatnom ezzel a gondolattal, mert több kedves ismerős turistatárssal találkoztam a menetrend szerinti autóbuszon. Valószínű, hogy ők sem tudtak ellenállni a kellemes kiránduló időnek, igaz más utat választottak, mint amit magam terveztem. Az alig járt Sín-gödör és egy-két mellékágának a felkeresése volt a célom, csak a végállomás nem volt még biztos az autóbuszon. A sofőr látásból ismert, így nem volt nehéz megkérnem, hogy az Egregyi-völgy régi feltételes megállójánál, a Sín-gödörnél álljon meg.
Az autóbuszvezetőnek nem kellett megmutatni a helyet. Emlékezett a régi megállóra, sőt még hirtelenjében elmondta, járt már a Barna-kőnél lévő barlangnál. Megkérdezte tőlem: tudom-e, hol volt a régi aranybánya tárója. Erre aztán tényleg nem számítottam. Az autóbusz megállt a rég elfelejtett megállóhelyen, és még -speciálisan felkészült - sofőrrel is volt alkalmam találkozni! Az örömöm dupla volt, nem kellett a forgalmas műúton gyalogolnom és a jövőben is élhetek a kéréssel, hogy álljon meg a Sín-gödör bejáratánál.
A Sín-gödör kezdetét nem lehet eltéveszteni. A betérő sárrázó műút és a töménytelen mennyiségű elszórt szemét irányított. A turistaútjelek nem segítenek a tájékozódásban, mert nincsenek az út elején, és az első hosszú szakaszon alig látszanak. A patakon átkelve, a lehullott levelek takarta ösvényt keresgetve kapaszkodtam fel a meredek hegyoldalra, ahol emlékezetem alapján a turistaút vezetett. Kétszer láttam csak a „piros kör” jelzést, helyette festékszóró sprayjel kijelölt „zöld ikszet” találtam néhány fán a régi ösvény közelében. Az avarral borított út a meredek oldalon elég csúszós volt. A turistabotom segítségével vettem az akadályokat, majd az első patakvölgyben letértem a jelzett turistaútról. A Baglyas-hegy oldalán, egy gyenge földúton a Hidasi-kunyhóhoz tartottam. A kunyhótól a térképen nem szereplő kék kör jelzést követve a Baglyas-forráshoz ereszkedtem. A forrás gyengén csordogált. Az avar között is látható volt, hogy felújították. Igaz, táblája nincsen, csak térképen lehet azonosítani.
A forrás völgyéből felmásztam egy kellemes szekérútra, ahol a következő állomásomig, a Zoltán-forrásig gyalogoltam. A szárazon rakott, tábla nélküli forrás előtti teret a favágók faágakkal és értéktelen fatörzsekkel töltötték fel. Nehezen vehető észre így a forrásfej. Innen jelzetlen úton, a sárga kereszt turistautat keresztezve újra a Sín-gödörben folytattam a túrám. A jelzések teljesen hiányoznak a völgyből, csak a patak segített a tájékozódásban. A bedőlt fák miatt a haladás nehéz volt. A Szederindás-kút előtt tűntek fel a frissen festett első piros kör turistaútjelek. A forrás táblája felújítva állapítottam meg az első pillanatban. Rövid pihenő után a piros kör jelzést követve a Gödör-forrást kerestem meg. A turistaút mellett friss jelzés hívja fel a figyelmet a dagonya túloldalán felszínre törő forrásra. Új kifolyót és kőtáblát kapott az elmúlt évben. Visszatértem a Szederindás-kúthoz fényképezni, majd a zöld kereszt turistaúton felkapaszkodtam a Sín-gödörből a mecseki zöldútra. A kellemes őszi napsütést élvezve egy rövid pihenő alatt megebédeltem. A gerincen jól hallható fegyverropogásra lettem figyelmes Magyaregregy irányából. Hajtóvadászatot tartottak, amint később megtudtam.
A gerincről a Balázs-orma alatt egy jelzetlen ösvényen a Mária-kúthoz ereszkedtem. Az erdészeti műúton közel hatvan fős kaposvári diákcsapattal találkoztam, akik Óbányára igyekeztek. Nem fedezték fel az út melletti Mária-kutat. Figyelmüket felhívtam a látványosságra, és röviden elmondtam a forrás történetét. Még a Baumann Józsi által állított kereszt helyét is megtalálták az érdeklődő kaposváriak. A Lobogós-kút felkeresése után a Somos-hegy megmászása következett. Meredek emelkedővel, csodálatos bükkerdőben értem el a Somos gerincét. A két magassági ponttal rendelkező csúcsról a Somosi-kúthoz sétáltam. Itt döntöttem, hogy a Vörösfenyő kulcsosház mellett elhaladva Szászvár lesz a túra végállomása. A sárga kereszt majd a zöld kereszt jelzésű turistaúton a Nyomákói-kút mellett nemsokára a Vörösfenyő kulcsosházhoz értem. Legnagyobb meglepetésemre Király Lászlót, a Komlói Hétdomb Egyesület elnökét találtam a ház mellett. Egy érkező turistacsapatot várt a házukhoz. Ő volt az ügyeletes a háznál. Elfogadtam a szíves invitálását a meleg szobába, ahol egy rövid teázás közben beszélgettünk. Tőle tudtam meg a körvadászatot. A beszélgetés során a Sín-gödör jelzéshiánya is szóba került. Régen járt a völgyben Laci, derült ki az elmondottak alapján, pedig a Keleti-Mecsek legtöbb turistaútjának festése az ő munkájának köszönhető. Elégedettséggel mondta el, november közepén befejezte a Hidas - Kismányok - Nagymányok körüli turistautak jelzéseinek felújítását.
A rövid pihenő után a Balincai-kút felé a sárga kör jelzésen folytattam az utamat. Most már siettem, mert lassan közeledett az este, és elemlámpa nem volt nálam. Király Laci felajánlotta egyik lámpáját, de én nem fogadtam el. A Somlyó alatt egy falka terepmotoros ért utol a turistaúton. Talpig sárosak voltak. Illedelmesen köszöntek és nemsokára eltűntek az Ördög-nyereg-patak völgyében. Otthonos volt mozgásuk a turistaúton, igaz térképet nem láttam náluk. Azzal nem foglalkoztak, hogy ez a terep számukra nem engedélyezett. A puskalövések mellett a motorzúgástól hangos erdő így is szép volt.
A „zöld háromszög jelzésen egy óra alatt, még a sötétedés előtt értem Szászvár főterére.
Hegedűs Róbert halálára
A híradás, amelyet először nem kötöttünk a nevéhez, így szólt az Indexen:
Szakadékba zuhant egy turista Dobogókőn. (November 17, péntek, 19:35.)
„Meghalt a pénteken délután Dobogókőnél szakadékba esett turista, a keresésére indult tűzoltók és barlangi mentők a férfi életét már nem tudták megmenteni. A turista a Rezső kilátónál esett be a 30 méter mély szakadékba. A baleset után a turistacsoport tagjai értesítették a hatóságokat. A helyszínre Pomázról önkéntes tűzoltók, illetve barlangi mentők indultak, de már csak a férfi halálát tudták megállapítani.
Hegedűs Róbert barátunk és kiváló túratársunk ma este tragikus körülmények között meghalt! Holnap emlékére a Remete-hegy ellenőrző pont üres marad! Nagyszerű barát volt! Emlékezzünk rá tisztelettel!
Idézet a teljesítménytúrázók fórumáról:
A Hegedűs Róbert emlékfa a tegnapi naptól a Mecsekben, a Petőc-pusztai harangláb mellett a DDP útvonalán a nyalókás doboz melletti kis dombon található. A kegyhely az Égervölgy 40, 20 túrák, a PITE 30, 20 túrák és a DDP útvonalával érinthető. Vándor! Ha a Mecseki csodavilágban jársz, és megérint természetanyák eme ritka csodája, ha megpihensz, szánj néhány percet a természetjárás nagy halottja tiszteletére. Ülj le a közeli szalonnasütőhöz, és arra gondolj, hogy herrobertotermészetanyánk arany templomában, az égi vándorútra tévedt túrázók gyűrűjében egyengeti a földi vándorok útjait, olyan odaadással, mintha még most is köztünk járna. Mert nem hal meg az, akiről sokat beszélnek, nem távozik el, csak egy igen hosszú túrára indult Köztünk élsz örökké, ROBI.
A Hegedűs Róbert emlékfát teljesítménytúrázó és rendező barátunk emlékére az Erdők Népe TE és a PITE ültette Petőcpusztán.
A Baranya Megyei Teljesítménytúrázók Szövetsége 2007-re is meghirdeti a fenti elnevezésű túramozgalmat. A túramozgalom teljesítésének feltétele a következő teljesítménytúrák közül legalább 7-nek a teljesítése: Téli Mecsek 30, 15 (január 13.); PITE 30, 20, 10 (február 17.); Tenkes 30, 15 (március 31.); PITE X. (10 éves a PITE születésnapi túra, április 22.), Mecsek 50, 30, 15 (április 30.); Mecsek 1800, 23 (június 2.); Hegymenet 55, II. Béla 35, Várad 15 (július 28.); Ormánság 50, 30, 15 (augusztus 11.); Mecsek 600-as csúcsai 50, 35, 20 (augusztus 28.); Mecseki Maraton 84, 64, 42, 21 (szeptember 1.); Papi pipa 30 (szeptember 8.), Dombay-tó 42, 35, 30, 25 (december 1.).
Arany fokozat: legalább 11 túra, ezüst fokozat: legalább 9 túra, bronz fokozat: legalább 7 túra teljesítése. Nevezési díj: 2007. június 2-ig történő nevezés esetén 800 Ft/fő, utána 100 Ft/fő. Nevezés a felsorolt rendezvények bármelyikén lehetséges. A túrák teljesítését utólag is elfogadják a rendezők az igazoló lapok felmutatásával. Információ: Bota János, ((30) 993-8595. E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; internet: www.pi-te.hu.
Bota János
► Térképvásár: 2006. december 11-én, hétfőn 16–19 óra között térképvásár lesz a Magyar Természetbarát Szövetség tanácstermében. (1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 31. II. em. 3.). Berki Zoltán barátunk elsősorban a Cartographia turistatérképeit és turistaatlaszait fogja árusítani, de minden egyéb különleges kérést (pl. külföldi térképek) megpróbál teljesíteni, ha arról előzetesen e-mail-ben értesítést kap. Ha valamely térképből több darabra lenne szükség, vagy számlát kér valaki, azt is előre kérjük jelezzétek felé. E-mail címe: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. Akciós árak: térképek: 700,-Ft/db, atlaszok: 1.800,- Ft/db.
► Új útjelzések: Elkészült a Szőke-forrást jelző KO jelzés (20 m) a Knjelzésről leágazva. Az Óbánya feletti Hidegkúti-forráshoz a Vadászlaktól a Z+ jelzésről a ZO jelzés (400 m) vezet be. A Margit-forráshoz a (Kis-kút orma alatti völgyben található) a P sáv jelzésről a PO jelzés (100 m) vezet le. Megújult a Gizella-forrás is, melyet Tasnádi János készített. A forráshoz a Kn jelzésű turistaúttól leágazó KO jelzés vezet. Az útjelzések felfestését Biki Endre végezte.
► Új esőbeállókat épített a Diós-kútnál és a Zengő-kőnél a Mecseki Erdészeti Zrt.
► Túravezetők Klubja: január 2-án 17 órakor Komlós Attila tart vetítéssel egybekötött élménybeszámolót A világ másik végén jártam új-zélandi élmények címmel.
► Mecsek Híradó: a 2007. évi első szám január 9-én, kedden jelenik meg!
Rendezvények
► december 29, péntek: Téli kerengő a Rotary-körsétányon séta a természet megfigyelésére kicsiknek és családoknak: termésgyűjtés, madármegfigyelés, ismerkedés a mecseki helynevekkel. R.: Szivárvány Gyermekház. Találkozás reggel 7.50-kor a pécsi főpályaudvar előtt, a 35-ös autóbusz megállójában. Részvételi költség: 200 Ft/fő, (+ buszjegy vagy bérlet). Előzetes bejelentkezés és információ: Varga Ágnes, ( (72) 253-477.
► december 30, szombat: Dombay-tó Maraton, 35, 30, 20 teljesítménytúrák. R.: Erdők Népe TE. Rajt: Dombay-tó, kemping, 6.00-8.00. Cél ugyanott. Nevezési díj: 500 Ft/fő. Információ: Gruber Zsuzsanna, ( (70) 336-1539; e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
NYÍLT TÚRÁK
► december 9, szombat: Év végi beszélgetés a Büdöskúti kulcsosházban. Útvonal: Éger-völgy - Szuadó-nyereg - Vörös-hegy - Róka út - Büdös-kút - Lapis - Mandulás. Táv: 14 km. Találkozás helye és ideje: az uránvárosi autóbusz pályaudvaron a 24-es autóbusz megállójában 9.10-kor. Túravezető: Lakatosné Novotny Sarolta.
► december 26, kedd: Köves-tető - Hársas-forrás - Mánfa - Páfrányos - Hősök tere. Táv: 15 km. Találkozás helye és ideje: a pécsi autóbusz pályaudvaron 8.45-kor. Túravezető: Kalangya Attila.
► december 28, csütörtök: Máriagyűd - Tenkes-hegy - Siklós. Táv: 12 km. Találkozás helye és ideje: Máriagyűdön a templom előtt 9-órakor. Túravezető: Tollas Tibor.
Ÿ december16, szombat: Remete-rét - Büdös-kút - Vágotpuszta - Kőlyuk - Meleg-mányi-völgy - Rábay-fa - Dömörkapu (17 km). Találkozás 7.20-kor a pécsi távolsági autóbusz végállomáson, a 4-es kocsiállásnál. Túravezető: Keményfi Balázs.
Ÿ december 30, szombat: Óévbúcsúztató a Zengőn. Útvonal: Pécsvárad - Lőtér - Zengő - Tó-völgy - Pécsvárad. Indulás Pécsváradról a Kossuth-térről 10 órakor. Túravezető: dr. Novotny Iván.
► december 10, vasárnap: Hosszúhetény - Bába-kút - Pusztabánya - Betyár-forrás - Hidasi-völgy - Zobákpuszta (10 km). Indulás a 8 órai hosszúhetényi buszjárattal. Túravezető: Rácz János.
► december 17, vasárnap: Vékény - Vörösfenyő kulcsosház - Akai-tető - Máré-csárda (10 km). Indulás a 7.35-ös mágocsi buszjárattal. Túravezető: Iván Attila.
► január 7, vasárnap: Pezsgős túra. Útvonal: Kárász - Vörösfenyő kulcsosház - Kárász (10 km). Indulás a 7.35-ös mágocsi buszjárattal. Túravezető: Németh Katalin.
Békés, boldog karácsonyi ünnepeket és élményekben,
túrákban gazdag új évet kívánunk!