MECSEK HÍRADÓ
79. szám 2000. május
Az 1972 óta évenként megkért hatósági engedéllyel mûködõ barlangkutató csoport a tudományos igényû munkák mellett számos korábban ismeretlen barlangot fedezett fel. Az évi jelentéseket a helyi hatóságnak és Budapestre a Magyar Karszt és Barlangkutató Társulatnak, valamint a Barlangtani Intézetnek küldjük meg. (Az utóbbi évek jelentései a Mecsek Egyesületben is megtalálhatók.)
A dátumváltást megelõzõ évben készült jelentésükbõl kiragadott - rövidített - részlet közreadásával képet alkothatunk az utóbbi néhány évben végzett barlangfeltárásokról.
1995 februártól kezdõdött kapcsolatunk a Mecsekben azóta is tevékenykedõ szegedi egyetemisták barlangkutató csoportjával. Az elõzményekrõl annyit, hogy õk - mint a mi csoportunk is - a Mecsek Egyesület Barlangkutató Osztályába tartoznak. Ennek alapító csoportja Vas Béla vezetésével a Baranya Megyei Idegenforgalmi Hivatal Barlangkutató Csoportja (illetõleg ennek idõközben történt névváltozásai során utódcsoportjai). A Mecsek Egyesület Barlangkutató Osztályának (elnöke Kis Péter) késõbb további szakosztályai keletkeztek a már mûködõ csoportok önálló tevékenységével. Így a József Attila Tudomány Egyetem Barlangkutató Csoportja (1998-tól Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület). Errõl tájékoztatót olvashatunk a Mecsek Egyesület 1998-as évkönyvében. Majd a barlangkutató osztályhoz csatlakozott 1997-ben a Mecseki Karsztkutató Csoport is.
A Természetbarát Szövetség Barlangászati Szakbizottságának vezetõjeként Rónaki László minden évben különbözõ népszerûsítõ programok és elõadások szervezését vállalta. A szövetség kiadásában megjelent könyv egy-egy fejezetét Kraft J. és Rónaki L. írta (l. lejjebb).
A Pécsi Elektromos SE tagsága révén a koszonyai kulcsosházban elhelyezve fogadtuk, és öt napon át kalauzoltuk a Mecsek- és Villányi hegységi barlangok bemutatásával a G.S. CAI. Palermói barlangkutatókat (1996 ápr.). Ennek emlékét õrzi, a vezetõjükkel (Sammataro Salvatore -Totó-) közösen felfedezett, akkor megnyílt Pelermo-víznyelõ.
A szövetség elnökének, Baronek Jenõnek, és Kiss Lajosnak sokrétû segítségéért köszönettel tartozunk.
A Spirál-víznyelõ 19 évvel korábban kezdett bontása 1996-ban eredményre vezetett, miután sikerült lejutni a Mecsek legmélyebb víznyelõjébõl a felszín alatt közel 100 m mélyen kanyargó 60 m hosszú, patakos, Verecke-folyosónak elnevezett járatba. Ez nagy reményekre jogosítja a kutatókat, mert a legnagyobb vízgyûjtõ területtel rendelkezõ Vízfõ-forráshoz tartozik, kiemelt fontosságú területrészen. Ezzel a felfedezéssel (Kéki A. - Nemes B.) újra fellendült a csoporttevékenység.
A mecseki barlangkutatók elsõ találkozóját a Spirál ismertetésének jegyében tartottuk a Pro Natura Egyesület kezdeményezésére, melyen a szegediekkel, továbbá néhány vendéggel 38 fõ gyûlt össze a Büdös-kúti turistaháznál.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága (dr. Iványi Ildikó ig.) és munkatársai a csoport kéréseit segítõen támogatták minden esetben. Támogatásukkal készítettük el a barlangbejárat korszerû lezárását is.
A Mecsekben harmadik alkalommal került megrendezésre 1997-ben (Pro Natura szervezésében) az Országos Barlangnap. Ez alkalomra sikerült kiadni a Mecseki Karsztkutató Csoport Jubileumi Évkönyvét, mely az MKCS 25 éves tevékenysége mellett még többek között két évszázad karszt- és barlangkutatásáról ad áttekintést igen sok új információval.
Az 1999-es évi jelentés a területen 1995-tõl tevékenykedõ 71 személy adatairól ad számot, valamint ez idõszak során kutatott barlangok új feltárásként nyilvántartott bejárható hosszúságait.
Mindezen kisebb feltárásaink összes folyómétere 473 m-nek adódott. Ehhez adva a Spirál 362 összesített fm-ét, szerénytelenség nélkül állíthatjuk, hogy csoportunk az utóbbi évek során 835 fm feltárással jelentõs eredményt könyvelhet el.
Rónaki László
Április 16-án bensõséges, jó hangulatú ünnepség keretében köszöntötték természetbarát társai 90. születésnapján Exner Miklóst, a PTTE Nyugdíjas Szakosztályának alapító, és ma is aktív tagját. Az ünnepségen részt vette a szakosztály 48 tagja, a Spartacus Természetbarát Szakosztály képviselõje, valamint Strasser Péter, a Pécs Városi Természetbarát Szövetség elnöke.
Ragyogó napsütésben, a kulcsosház árnyékos udvarában terítették meg az asztalokat mindenféle finomságokkal, saját készítésû süteményekkel, pogácsákkal, szendvicsekkel, és az ugyancsak saját termelésû borok sem hiányoztak a jó hangulat megteremtéséhez. Az ünnepség a szakosztály egyik tagja, Gálhidi Éva által felolvasott megható verssel kezdõdött, majd Karádi Károly, az egyesület elnöke köszöntötte az ünnepeltet, méltatva a természetbarát mozgalomban sok évtizeden át kifejtett tevékenységét. Exner Miklós többek között a II. világháború elõtt mûködõ Természetbarátok Turista Egyesülete (TTE) pécsi csoportjának volt egyesületi pénztárosa; részt vett az Isten-kúti Turistaház és a Fehér-kúti Turistaház építésében, mint az építõ bizottság tagja. A háború után átszervezett természetbarát mozgalomban az ugyancsak PTTE (Pécsi Testnevelési és Természetbarát Egyesület) néven megalakult egyesület nyugdíjas szakosztályának alapító tagja és hosszú évekig vezetõje, valamint az egyesület elnökségi tagja volt, s egyik létrehozója a Hársas kulcsosháznak. Már 80. életévéhez közeledett, amikor a szakosztály átvette a Kardos-úti kulcsosház romos épületét, és azt felújítva és kibõvítve a Mecsek egyik kedvelt kulcsosházává alakították át.
Karádi Károlyt követõen Strasser Péter köszöntötte az ünnepeltet a pécsi és baranyai természetbarátok nevében. Köszöntõjében kiemelte, hogy a természetjárás "nagy öregjeit" azért is tisztelni kell, mert életük és munkájuk példaképül állítható a fiatalok, a gyerekek, a jövendõ nemzedék elé, és fontos, hogy a fiatalságnak legyenek példaképei. A köszöntések elhangzása után a résztvevõk kötetlen beszélgetése, a visszaemlékezések tették hangulatossá az ünnepséget.
Kedves Miklós "bácsi"! Kívánjuk, hogy még sokáig, sok évig jó egészségben vegyél részt a természetbarát mozgalomban, annak népszerûsítésében, jó példát mutatva az utánunk következõ generációknak.!
Az ünnepség hangulatos és színvonalas megrendezése a szakosztály jelenlegi vezetõje, Jakab Ferencné és kitûnõ csapata jó munkáját dicséri.
Karádi Károly
Április 22-én, szombaton reggel a 14-es autóbusz Petõfi-aknai végállomásánál már várta kirándulócsoportunkat Kiss Lajos bátyánk. 12-en voltunk; kellemes, meleg idõben indultunk el.
A bánya sivár területét elhagyva a tavaszi erdõ minden szépségével fogad bennünket. A téli kopár erdõ üde zöld színû ruhába öltözött, virágzó fák, bokrok között vezetett utunk. Kövestetõre érve pihenõt tartottunk. Lajos bácsi részletes, érzelmekkel töltött tájékoztatót adott a hajdani transzformátorházból turistatársai segítségével kialakított kulcsosházról, amely mára teljes kényelmet nyújtó vendégfogadóvá, üdülõvé nõtte ki magát a Hármas-hegy nyugati lábánál. Az épület nem csak kívülrõl szép: parkja gondozott, jó levegõ és csend várja-fogadja az idejövõ pihenni vágyót.
Tovább indulva egy kis kitérõt teszünk, s megtekintjük a volt fonolit (hangkõ, pengõkõ) kõbányát. Kövét fõleg útépítésnél használták. A volt kétszintes bányaudvaron kisebb-nagyobb sziklatömbök pihennek. A természet azonban láthatóan ismét birtokba veszi a tõle egykor elvett területet. A volt bánya közvetlen szomszédságában a vasasi külszíni fejtés nagy területû, fekete, mély ürege tátong; itt még javában folyik a szén kitermelése.
Utunk mentén az erdõben hatalmas sziklatömbök tûnnek fel. Béta-bányához érkezünk. Még állnak az egykori kiszolgáló épületek, ám "szorgos" kezek dolgoznak rajtuk. Távolból is látszik: ami csak kiszedhetõ belõlük, azt elviszik. Az aknatorony hatalmas kerekei állnak. A torony tetejérõl, mint kilátóról szemléli valaki a környéket. A volt bánya területét rendezik, egyengetik, földdel takarják be. Így sem szép a látvány. A területtel kapcsolatos új hír: itt szándékoznak valakik akkumulátor feldolgozó, vagy bontó üzemet kialakítani... Nesze neked természet, emberek egészsége!
Egy rövid szakaszon mûúton haladunk. Kisebb-nagyobb gödrök, süllyedések követik egymást, a mûút maga is lesüllyedt egy darabon vagy fél métert. A föld alatti üregek erõsen "dolgoznak".
Koszonyatetõre érünk. Lajos bátyánk itallal kínál, és húsvéti festett tojással lep meg bennünket. Pihenés közben elfogyasztjuk a hozott elemózsiát, majd indulunk az István-akna felõl érkezõ autóbuszhoz, hogy visszatérjünk otthonunkba.
Köszönjük a túravezetést, a részletes tájékoztatást a tudnivalókról. További jó egészséget kívánunk Neked, Lajos bácsi!
Kazal György
Az Ifjúsági és Sportminisztérium az ifjúsági turizmusban és a természetjárásban érintett ifjúsági közösségek, egyesületek, szakosztályok és más civil szervezõdések részvételével 2000. április 14-16-án "Ifjúsági turizmus és természetjárás az ezredfordulón" elnevezéssel szakmai konferenciát rendezett a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrumban. Baranyából is több pedagógus, illetve egyesületi képviselõ vett részt - az elõzetes programtervezet alapján - tartalmasnak és hasznosnak ítélt rendezvényen.
A hosszú és vontatott plenáris ülések, az éjszakába nyúló szekcióülések azonban többnyire nem elégítették ki elképzeléseinket és elvárásainkat. Bár én csak a magam nevében nyilatkozhatom, de beszélgetve több résztvevõvel tudom, hogy õk is hasonlóan értékelték a három napot.
Néhány elõadón kívül - mint Cziráki Péter, a Zöld Pont szerkesztõség vezetõje, aki "Az ifjúsági turisztikai információs rendszer bemutatása" címmel lényegre törõ és élvezhetõ tájékoztatást adott, vagy egy-két szekcióvezetõ, mint Tóth József, az ISM fõosztályvezetõ-helyettese - többnyire vontatott, statisztikai számadatokkal terhelt és egymást ismétlõ elõadásokon igyekeztünk némi új információmorzsát összegyûjteni. Többször elhangzott a résztvevõktõl a kérdés: megfelelõ fórumon mondjuk-e el gondjainkat? Egyértelmû válasz egyszer sem érkezett, mint ahogy arra sem: továbbítják-e a felvetett problémákat és javaslatokat?
Sokan úgy láttuk, hogy hasznosabb lett volna a csodálatos idõben egy-két szép túrát tenni a szabad levegõn, kötetlen beszélgetéseken megosztani tapasztalatainkat és ötleteinket. Fõként a Magyar Természetbarát Szövetség tagjainak olyan érzésünk volt, hogy nem annyira a turizmus és a természetjárás állt a szervezõk elképzeléseinek a centrumában. Végül a helyzetet jól felismerõ és aktív túratársaink egy állásfoglalást készítettek a konferencia zárására, amit a résztvevõk egyhangú szavazással elfogadtak és átadták Szabó Lászlónak, az ISM helyettes államtitkárának, hogy azt továbbítsa a miniszterelnök úrnak.
Következõ számunkban errõl részletesebben beszámolunk.
Õri Zsuzsanna
DDNPI HÍREK
Igazgatóságunk kérésére a Kõszegi-forrrás közelében elhaladó zöld sáv jelzésû turistaúton a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség útvonal módosítást hajtott végre. A korrekcióra azért volt szükség, mert az országos erdõrezervátum hálózatba tartozó "õserdõ" magterületén haladt keresztül a turistaút, és a kezelési irányelvek szerint itt lehetõség szerint semmilyen emberi tevékenység nem befolyásolhatja a természetes folyamatokat. A zöld sáv jelzés új nyomvonalon halad, a Kõszegi-forráshoz pedig egy zöld kör jelzésû úton lehet lemenni. A változásokat a mellékelt térképvázlat ábrázolja.
Nagy Gábor
tájegységvezetõ
Rendezvények
Mecsek Híradó A Baranya Megyei és a Pécs Városi Természetbarát Szövetség információs kiadványa. Szerkeszti a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség elnöksége. A közlésre szánt anyagokat minden hónap 20-ig kérjük a szövetséghez eljuttatni. (7621 Pécs, János u. 22. (72) 310-226; fax: (72) 312-019. Ügyeleti idõ: kedd 16-19 óra)